Třicáté výročí zápisu Splitu do seznamu UNESCO památek


ubytování Chorvatsko

Třicáté výročí zápisu Splitu do seznamu UNESCO
30.11.2009

Ve Splitu probíhají v současné době oslavy 30. výročí zápisu Diokleciánova paláce ve Splitu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, k němuž došlo 26. října 1979. Byl to právě Diokleciánův palác ve Splitu a Dubrovník, které byly jak první v tehdejší Jugoslávii zapsány na listinu UNESCO.

Na počest této události byla na splitském náměstí Pjaca (Narodni trg) vztyčena vlajka UNESCO a ve Staré radnici (Stara gradska vijećnica) byla zahájena výstava „Split v grafice“. Na její vernisáži místostarostka Splitu zdůraznila, že každý občan Splitu by měla být pyšný na své město a oslavy výročí mají především mladé chorvatské generaci připomenout, jak významnými kulturně historickými památkami se může chlubit jejich město, i závazek pečovat o ně a podle svých možností přispívat k jejich uchování pro další generace.

Výstava grafiky je součástí 4. mezinárodního grafického bienále „Splitgraphic“. Obsahuje i díla japonského výtvarného umělce Masahira Fukudy, jednoho z předních světových grafiků, nositele mnoha ocenění ze světových výstav. Fukudova výstava se zabývá výhradně náměty z Diokleciánova paláce. Podle vyjádření samotného umělce se nesetkal na svých častých toulkách po všech kontinentech s takovým městem, jaký je Split a především jeho historické jádro, Diokleciánův palác. Fukuda svým splitským hostelům slíbil, že vytvoří „grafickou mapu Splitu“.

Informace:
Turistické sdružení města Splitu (Turistička zajednica grada Splita): www.visitsplit.com

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Rally Dakar 2011 ze Záhřebu přes Istrii

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Lis 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska