Výlet do národního parku Krka


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko, to nejsou jen pláže a křišťálově čisté moře. Tato nádherná země přináší spoustu zážitků i mimo pobřeží. Na kouzelnou přírodu narazíte téměř na každém kroku. Řeka Krka je považována za jednu z nejnádhernějších řek v Chorvatsku a právě výlety po ní patří mezi zážitky, na které nikdy nezapomenete.

Pokud svou dovolenou trávíte na pobřeží v Dalmácii, máte jedinečnou příležitost tento kousek přírodního ráje navštívit.

Vítejte v jednom z nejkouzelnějších míst ve vnitrozemí Chorvatska

Krka představuje systém kaskád, peřejí a vodopádů. Nejnavštěvovanější částí bývá úsek od Kninu po Skradin, kde se rozprostírá národní park, jenž byl vyhlášen v roce 1985. A právě tady se nachází proslulé Sradinské vodopády, které jsou opravdovým turistickým magnetem.

Ke Skradinskému vodopádu se dostanete silnicí z Šibeniku nebo silnicí z obce Knin. Nezapomeňte si s sebou vzít plavky, pod vodopádem je totiž možné se vykoupat.

Krása, kterou umí stvořit pouze příroda

Řeka Krka pramení pod vrchem Krševac nedalo Kninu. Vlévá se do ní potok Krćic, který tvoří velký vodopád a kousek níže přijímá ještě další dva toky. Celá řeka Krka má délku 73 kilometrů. Protéká nádhernou krasovou krajinou, která jí umožňuje vytvářet peřeje, kaskády a vodopády. Pokud byste se vydali od Kninu směrem dolů po toku, narazíte po 9 kilometrech na první vodopád Bilušića buk s výškou 22 metrů, o 2 kilometry níže leží Brljanské jezero také s vodopádem. Následují další vodopády tvořené kaskádami.

Nejpůsobivější krasové vodopády Evropy

Nejkrásnějším a nejpopulárnějším vodopádem jsou Skradinské vodopády, které padají přes 17 teras. Patří dokonce mezi nejkrásnější krasové vodopády v celé Evropě. Pod vodopády řeka propluje obcí Skradin a stane se z ní Prukljanské jezero dlouhé 6 km a široké 2 km. Úzkým korytem se zatáčkami poté ústí do Šibenického zálivu, nad nímž se hrdě tyčí historické město Šibenik.

ČTĚTĚ:   Gradac

Kudy do národního parku

Národní park Krka se nachází v oblasti od Kinu po Skradin a dostanete se do něj celkem 5 vstupy: Skradin, Lozovac, Roški, Burnum, Kistanje.

Skradin využívají především jachtaři, kteří mohou kotvit v Marině Skradin. Tady musí přesednout do lodě Správy NP Krka, která je vezme do přístaviště pod Skradinskými vodopády.

Lozovac je hlavním vstupem pro organizované skupiny, ale také jednotlivce. V ceně vstupenky je cesta autobusem z obce Lozovac ke Skradinskému vodopádu.

Roški slap je vstup, kterým se dostanete k Rošskému vodopádu a různým trasám pro pěší výlety.

Pokud do parku využijete vstup Burnum, budete mít také možnost bezplatně navštívit archeologickou oblast Burnum.

A vstup Kistanje slouží pro ty, kteří se chtějí podívat do kláštera Krka, který byl postaven ve 14. století. Také dotud mají návštěvníci spoustu možností udělat si pěší výlety po krásném okolí národního parku.

Krka

Loďkou k Rošskému vodopádu

Nezapomenutelným zážitkem může být výlet na loďce, kterou můžete uskutečnit z přístaviště pod Skradinskými vodopády, kam se dostanete vstupem Lozovac. Loďka vás dopraví na ostrov Visovac a dál až k Rošskému vodopádu. Ostrůvek Visovac leží uprostřed Visovackého jezera a magickou atmosféru celého místa podtrhuje františkánský klášter, který byl na něm postaven v 15. století. Klášter je přístupný veřejnosti a ve svých útrobách ukrývá velmi důležitý odkaz historie. Nachází se v něm bohatá umělecká sbírka včetně velmi cenné knihovny s prvotisky. Příjemná bývá procházka v upraveném okolním parku.

Příroda v této oblasti je výjimečná. Můžete zde napočítat až 220 druhů rostlin, místo rájem také pro ornitology. Řeka Krka je bohatá také na vodní živočichy. Žije v ní 9 druhů ryb, endemitů.

 

levné apartmány Šibenik
Ubytování v Šibeniku

5 Responses to Výlet do národního parku Krka

  1. Jiří Svoboda

    3x a furt krásné 🙂

  2. Jiřka Tamagoči Appelt

    Ani jednou,letos poprvé

  3. Jana Zobalová
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2018, Kategorie : Chorvatsko