Výstava o módě uplynulých staletí v Dalmácii


ubytování Chorvatsko

Ve splitském Etnografickém muzeu byla koncem minulého roku otevřena pozoruhodná národopisná výstava „Život na severu Dalmácie“. Z bohatých depozitářů, které dosud ukrývaly stovky jedinečných exponátů, mohla být vytvořena velká tématická výstava módy severní Dalmácie v 19. a začátkem 20. století.

Na výstavě jsou prezentovány jednak svého času velmi populární součásti oblečení žen na vesnicích, které si ženy vyráběly samy, jednak drobnosti, detaily a doplňky oděvů, které ženy přejímaly z regionálních zvyklostí, z přírody a z dědictví minulosti. Na výstavě návštěvník uvidí krásné součásti lidových krojů: košile, sukně, vesty, zástěry, živůtky, čepce, pásy, punčochy, šátky, kamizoly aj. Zvláštní pozornost si získává především červené svatební oblečení dívek z Murteru, pocházející z konce 19. století. Upoutává nejen svou červenou barvou, neobvyklou pro svatební oděv, ale i svým zdobením malými lasturami – symbolem plodnosti.

Chorvatsko etno móda

Zajímavé jsou i předměty, které svědčí o tehdejších „módních trendech“, lišících se v jednotlivých regionech. A protože tehdy neexistoval žádný textilní průmysl, zhotovovaly si ženy i tyto doplňky samy. Jednalo se např. o zdobené vícebarevné výšivky, z nichž některé se vyskytovaly pouze v určité nevelké oblasti.

Zdroj: Etnografické muzeum Split

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Nová lanovka na kopec Srdj nad Dubrovníkem
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska