Zadar


ubytování Chorvatsko

Zadar je hlavním městem a kulturněhistorickým centrem celé severní Dalmácie. Kromě toho je díky letišti, přístavu a železnici i významným dopravním uzlem a je snadno přístupný z dálnice. Nachází se na pobřeží začátku Zadarského průlivu a znám je i dvěma důležitými marinami. Ve městě žije zhruba 80 tisíc obyvatel a je zde velice rozvinutý průmysl ale najdete zde i známé přímořské lázně.

02099027.000000Historické centrum města se rozkládá na poloostrově a je obehnáno opevněním. S jeho výstavbou začali už Římané, kteří také vtiskli městu svůj urbanistický ráz charakterizovaný hlavně pravidelnými uličkami, rozdělujícími město na čtyři části. Z historických památek můžete vidět Zemskou bránu, která je nejkrásnější renesanční stavbou ve městě. Vlevo od brány je malý přístav Foša, vpravo je starý benátský arzenál. Na náměstí je středověká věž Bablja kuja, pět kašen, kostel sv. Šimona. Z dalších významných památek lze jmenovat městskou lodžii, kostelík sv. Vavřince, rotundu sv. Donáta, dominikánský klášter, katedrálu sv. Anastázie a další pamětihodnosti.

Současný Zadar je turisty velice vyhledávaným letoviskem. V samotném centru moc možností ke koupání není, ovšem severní část města je centrem cestovního ruchu, které místní nazývají Borik. Celé středisko je krásně upravené, je zde bohatá vegetace a především oblázkové pláže střídavě s plážemi přírodními. Z centra se sem můžete dopravit místní dopravou. Rovněž jižní část Zadaru má krásné pláže. Je to podstatně mladší středisko, kde jsou velké možnosti sportovního vyžití, zejména jachting. Ve městě se můžete vyžít i v krytém bazénu nebo na tenisových kurtech.

Kromě sportu nabízí Zadar i kulturu. Známé jsou různé festivaly, o hlavní sezóně hudební vystoupení. Zážitkem jsou večerní procházky historickým centrem, které nabízí množství hospůdek s místními specialitami. Ubytovacích možností je celá řada, ať už v hotelech, hostelech, penzionech či v soukromých apartmánech.

ČTĚTĚ:   Tajemství jeskyně na Korčule


ubytování Zadar
Levné apartmány v Zadaru


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar