Zadar – nová hvězda na chorvatském nebi


ubytování Chorvatsko

Zadar je pro anglické novináře vycházející hvězdou na chorvatském nebi
27.12.2009

Angličtí reportéři se předhánějí v superlativech při hodnocení nejkrásnějšího města severní Dalmácie, Zadaru. Svědčí o tom i článek v britském deníku The Sunday Post, který byl uveřejněn pod názvem „Starobylý Zadar je nyní vycházející chorvatskou hvězdou“.

Reportér Robin McKelvie zpracoval i reportáž o Zadaru uveřejněnou v magazínu Ryanairu. S mimořádným nadšením v ní popisuje své toulky úzkými uličkami Zadaru, po jejichž kamenném dláždění chodili již před dvěma tisíciletími římští legionáři. Pro britského reportéra bylo velmi působivé i římské fórum, impozantní kostel sv. Donáta z 9. století a nádherná zvonice katedrály sv. Anastázie, která se vypíná vysoko nad městem. Seznámil se i s dvěma moderními zadarskými atrakcemi, kterými jsou „Mořské varhany“ a „Pozdrav Slunci“, a s obdivem vysvětluje, jak fungují.

Ve své reportáži vychválil Angličan i celkový ráz města, v němž jsou dosud patrné italské vlivy – vždyť byl Zadar po 400 let ovládán mocnou Benátskou republikou a Italové si tu prosadili své panství ještě ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Italská kuchyně stále ovlivňuje zdejší gastronomickou nabídku a z vlastní zkušenosti uvádí, že se pizza podávaná v zadarských restauracích a konobách může směle srovnávat s pizzou italskou; stejně výborné jsou i zdejší těstoviny, ryby nebo zmrzlina.

V závěru své reportáže novinář zdůrazňuje, že po své návštěvě Zadaru staví toto město těsně vedle Dubrovníku, který má tu výhodu, že je mezi anglickými návštěvníky Chorvatska podstatně známější.

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska