Zadar – nová hvězda na chorvatském nebi


ubytování Chorvatsko

Zadar je pro anglické novináře vycházející hvězdou na chorvatském nebi
27.12.2009

Angličtí reportéři se předhánějí v superlativech při hodnocení nejkrásnějšího města severní Dalmácie, Zadaru. Svědčí o tom i článek v britském deníku The Sunday Post, který byl uveřejněn pod názvem „Starobylý Zadar je nyní vycházející chorvatskou hvězdou“.

Reportér Robin McKelvie zpracoval i reportáž o Zadaru uveřejněnou v magazínu Ryanairu. S mimořádným nadšením v ní popisuje své toulky úzkými uličkami Zadaru, po jejichž kamenném dláždění chodili již před dvěma tisíciletími římští legionáři. Pro britského reportéra bylo velmi působivé i římské fórum, impozantní kostel sv. Donáta z 9. století a nádherná zvonice katedrály sv. Anastázie, která se vypíná vysoko nad městem. Seznámil se i s dvěma moderními zadarskými atrakcemi, kterými jsou „Mořské varhany“ a „Pozdrav Slunci“, a s obdivem vysvětluje, jak fungují.

Ve své reportáži vychválil Angličan i celkový ráz města, v němž jsou dosud patrné italské vlivy – vždyť byl Zadar po 400 let ovládán mocnou Benátskou republikou a Italové si tu prosadili své panství ještě ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Italská kuchyně stále ovlivňuje zdejší gastronomickou nabídku a z vlastní zkušenosti uvádí, že se pizza podávaná v zadarských restauracích a konobách může směle srovnávat s pizzou italskou; stejně výborné jsou i zdejší těstoviny, ryby nebo zmrzlina.

V závěru své reportáže novinář zdůrazňuje, že po své návštěvě Zadaru staví toto město těsně vedle Dubrovníku, který má tu výhodu, že je mezi anglickými návštěvníky Chorvatska podstatně známější.

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Vysokohorská turistika v Chorvatsku? Žádný problém!

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska