Záhřeb a vše, co byste v něm neměli minout


ubytování Chorvatsko

Hlavní město Chorvatska Záhřeb, které leží v samé srdci země na úpatí pohoří Medvedica a má přibližně 800 000 obyvatel, je plné turisticky atraktivních pamětihodností, které stojí za to navštívit.

Horní město (Gradac)

 

Věž Lotrščak, z 13. století je jednou z hlavních a nejznámějších dominant města. Původně v ní byl takzvaný Zvon zlodějů, který upozorňoval na uzavírání městských bran. Nyní z věže střílí (každý den v poledne) dělo. Na věž Lotrščak vede ozubnicová lanovka, uvnitř věže je muzeum.

5

 

Kamenná brána (Kamenita vrata), také z 13. století, je poslední zachovanou z původně pěti bran Gradce. V bráně je poutní kaple Panny Marie – obraz panny Marie údajně dokázal jako jediný vzdorovat požáru v roce 1731. Kolem věže je oblíbená pěší zóna.

 

Bánský dvůr. V barokním paláci ze 17. století má sídlo chorvatská vláda.

 

Gotický kostel sv. Martina, najdete na stejnojmenném náměstí. Kostel byl postaven, jako většina dalších významných záhřebských staveb, ve 13. století.

 

Jezuitský kostel sv. Kateřiny. Součástí kostela je i jezuitská kolej.

 

Městské muzeum si můžete prohlédnout v bývalém klášteře klarisek, na severním konci města. Dominantou muzea je mohutná hradební věž.

 

Kaptol

 

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána vznikla na místě původní katedrály z 12. století. Zajímavostí je, že jí, kolem roku 1400 dostavěli řemeslníci z Prahy. V roce 1880 katedrálu poškodilo zemětřesení, následně získala novogotické průčelí a 108 metrů vysokou věž – dvojče (původně měla katedrála věž jen jednu).

 

Arcibiskupský palác u katedrály má tři křídla a je silně opevněn. Hradby a bašty pocházejí ze 17. století.

 

Dolní město

 

Náměstí bána Jelačiće, je hlavním náměstím města a středem pěší zóny. Dominuje mu jezdecká socha. Na rozlehlém prostranství se konají různé kulturní a společenské akce. Přes náměstí ale jezdí i tramvaje.

ČTĚTĚ:   I bez moře je Valpovo krásné město

 

Srbská ortodoxní katedrála. Byla vystavěna v 19. století a najít ji můžete na náměstí Cvjetni trg.

 

Chorvatské národní divadlo pochází z roku 1895.

 

 

 

Zelená podkova, přezdívají místní několika parkům v jižní části Dolního města směrem k nádraží. Součástí Zelené podkovy je i Botanická zahrada, ve které roste 10 tisíc květin, keřů a stromů.


ubytování Záhřeb
Levné apartmány v Záhřebu


Ohodnoťte

One Response to Záhřeb a vše, co byste v něm neměli minout

  1. Ota Mareček

    Je škoda, že cestou níže na jih jej většina z nás jen mine …. 🙁

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín