Závody lodí na řece Neretvě – Neretvanský maratón 2009


ubytování Chorvatsko

Závody lodí na řece Neretvě – Neretvanský maratón 2009
6.8.2009

Závod je známý též pod názvem „Neretvanský maratón“ nebo „Maratón lodí“ (Maraton ladja) a je to jeden z nejpopulárnějších a nejatraktivnějších závodů na celém pobřeží Jadranu. Letos se koná již 12. ročník. Pro celý kraj je to vždy mimořádně přitažlivá akce, která si postupně získala velkou popularitu v celém Chorvatsku i účast více než desetitisíců návštěvníků.

Závod se jezdí na plavidlech zvaných ladja, což jsou autochtonní dřevěné lodi dlouhé do 4 metrů (u dna, v horní části až 8 metrů) a široké 2 až 3 metry, které jsou odpradávna nejužívanějším plavidlem zdejších obyvatel delty Neretvy.
Jezdí se na trati Metković – Ploče, dlouhé 22,5 km, s posádkou složenou z 10 veslařů a navíc s jedním bubeníkem a jedním kormidelníkem.

Podle přísných pravidel se mohou závodu zúčastnit jen čistí amatéři, muži i ženy, a to nejen místní obyvatelé. Přísný zákaz platí pro účast registrovaných veslařů a profesionálů; posádky lodí budou pečlivě kontrolovány jednak při přihláškách veslařských týmů, jednak přímo na samotném startu lodí. Lodí, které jakkoli poruší tato nařízení, budou diskvalifikovány. Záměrem pořadatelů je totiž vytvořit všem účastníkům závodu – ryzím amatérům, stejné výchozí podmínky.

Značný počet návštěvníků jsou fanouškové jednotlivých zúčastněných družstev, kteří přicházejí podpořit své posádky. Nejvíce se jich soustředí na hromadném startu lodí v městě Metković, odkud vyráží přes 30 lodí za ohlušujících zvuků bubnů a bouřlivého povzbuzování diváků. Bubny, které mají za úkol povzbuzovat veslaře po celou plavbu, znějí pak po celou cestu a k nim se povzbuzováním připojují diváci podél celého úseku Neretvy. Bouřlivé povzbuzování zní pak ve zvýšené míře opět u cíle, u hotelu Ploče ve stejnojmenném přístavu, kam se vždy přesunuje i většina fanoušků z Metkoviće. Vítězové, hrdinové celého kraje získávají velký putovní štít historického chorvatského knížete Domagoje. Ale to není vše – každý člen vítězné posádky získává zlatou medaili a peněžitou odměnu.

ČTĚTĚ:   Skradin: nejoblíbenější destinace Billa Gatese

Neretvanský maratón se letos koná 8. srpna. 2009

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Srp 2009, Kategorie : Chorvatsko