Životní jubileum hvarského stavitele


ubytování Chorvatsko

Životní jubileum významného hvarského stavitele
12.12.2009

Je tomu 150 let, co se v městečku Stari Grad na Hvaru narodil stavitel Nikola Račić, který své rodné město zkrášlil desítkami svých staveb a patřil koncem 19. a začátkem 20. století k jeho významným osobnostem.

Vyrůstal v zednické rodině. Již jako čtrnáctiletý získal výuční list s v sedmnácti letech mu bylo svěřeno velmi odpovědné dílo – a to dokončení zvonice kostela, jejíž dřevěná konstrukce na vrcholku se zřítila ve velké bouři. Ale to již měl za sebou několik prací, mj. přístavní schodiště pro císaře Františka Josefa při jeho návštěvě Starého Gradu, kterou dostal v nedovršených šestnácti letech.

A pak už následoval jeden úspěch za druhým. Zvítězil v různých soutěžích a získal zakázky na palác Kokotićů, vilu Ljubić, palác Čitovnica, neorenesanční radnici a další.

Nestavěl však jen ve Starém Gradu. Jako váženému mistru mu byly svěřovány významné stavby v Jelse, ve Vrisniku, ve Svirčích,v Dolu a dokonce i v Bolu na ostrově Brači. Za postavení „Prvního družstevního vinařského závodu“ v Bolu, kde jako první v Dalmácii použil armovaného betonu (v roce 1908), dostal od města zvláštní pochvalu a poděkování.

Že byl opravdu odborníkem ve svém oboru svědčí i skutečnost, že při stavbě kostela sv. Michaela Archanděla v Dolu zjistil závažnou chybu statika a odmítl proto pokračovat v stavebních pracích. Byl autorem i dvou kupolí, a to kostela sv. Máří Magdaleny ve Svirčích a mauzolea akademika Šime Ljubiće. Právě kostel ve Svirčích patří k jeho posledním velkým stavbám.

Mistr Nikola Račić se narodil v roce 1859 a zemřel v roce 1935. V jeho dílně tehdy pracovalo šedesát dělníků.

Informace:
Turistické sdružení města Stari Grad (Turistička zajednica grada Starog Grada): www.stari-grad-faros.hr

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Festival extrémních sportů v Sutivanu na ostrově Brač

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska