Chorvatsko má v současné době 1413 km dálnic, 6 868 km státních silnic, 9703 km župních silnic a 8980 km lokálních silnic (údaje z 7/2013).
Koncem prosince loňského roku schválila chorvatská vláda plán na výstavbu dálnic a silnic pro období do roku 2016. Do roku 2016 má být dáno do provozu 100 km nových úseků dálnic
Komáři a vosy, ale i smrtelně jedovatí pavouci a žraloci. Chorvatsko je sice bezpečná země, ale i tak se tu nachází zvířata, na která byste si měli dávat pozor, setkání s nimi by mohlo býti nepříjemné. Na jaká zvířata byste si měli dát v Chorvatsku pozor?
Komáři
V některých oblastech občas dochází k jejich přemnožení. Účinnou ochranou proti komárům jsou
Jaké známé snímky natočili filmaři v Chorvatsku? Seznam je obsáhlý. Krásné pobřeží Jaderského moře i horské scenérie Chorvatska jsou mimořádně fotogenické. Některé filmy možná sami znáte z televize či cestopisných dokumentů.
Irčin románek (1936)
Do Chorvatska vyrazili čeští filmaři například už v roce 1936, kdy zde natočili řadu záběrů pro film Irčin románek s Rolfem Wankou, Theodorem Pištěkem, Jiřinou Steimarovou
Schválně si je pořádně prohlédněte: chorvatské mince i bankovky jsou zajímavé a najdete na nich řadu i kuriozních vyobrazení: tabák, plazivou květinu, tlustou holubici, spisovatele s účesem ve tvaru odletujícího deštníku i špičatá dvojčata. Chorvatská kuna (HRK) je platidlo, se používá od června 1994 (kuna nahradila chorvatský dinár). Jedna kuna má sto lip.
Název kuna odkazuje na
Odkud konkrétně pocházejí nejslavnější chorvatští cestovatelé, národní buditelé, vědci, vynálezci a sportovci? Možná jste ani netušili, že tak velké množství jich pochází z této krásné země. Chorvatsko je zkrátka přínosem nejen díky své kráse ale i díky svým osobnostem.
Marco Polo
Světoznámý cestovatel, který proslul svojí výpravou do Číny, Marco Polo, spatřil poprvé světlo světa 15. září
Stromy, které vypadají jako ryby, stromy s ovocem nesmrtelnosti, keře, které milují automobiloví závodníci i masožravé květiny zabíjející hmyz… V Chorvatsku roste velké množství zvláštních stromů, keřů i květin.
Pinie
Nejtypičtějším jehličnatým stromem Středomoří je borovice pinie, s typickou korunou deštníkového tvaru. Kůra starších stromů kuriózně připomíná šupiny ryb. Olejnatá semínka pinie jsou jedlá a podávají se jako delikatesa.
Fíkovníky,
Hvar je hlavní město stejnojmenného ostrova v Dalmácii. Světoznámé městečko má přibližně čtyři tisíce obyvatel. Atraktivní lokalita je častým cílem turistů, Hvar nabízí vedle historických památek především nádherná místa ke koupání.
Významné památky:
Katedrála sv. Štěpána (Sveti Stjepan) na náměstí - přístupná je v ní i klenotnice, plná pokladů
Biskupské muzeum
Letohrádek Hanibala Luciće
Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka
Umělecká sbírka
Strážce Istrie - Město Buje se nachází v severozápadní části Istrijského poloostrova mezi řekou Mirnou a Dragonje. Na sever se svažuje do kopce Gornje Bujštine, na jih k Jaderskému moři. Leží na křižovatce cest z Puly do Koperu a Terstu, nebo z Umagu do Buzetu. Trvale zde žije asi 5 300 obyvatel.
Od dávných dob je celá oblast osázená
Senj je starobylé přístavní město v Licko-senjské župě. Žije v něm přibližně osm tisíc stálých obyvatel, kteří profitují z turistického ruchu (Senj ale zatím není příliš známým turistickým centrem), ale živí se i rybolovem, chovem dobytka a zemědělstvím. Město má v létě příznivé středomořské klima s vysokým počtem hodin slunečního svitu, v zimě je zde ale poměrně chladno, protože přes severní
Hlavní město Chorvatska Záhřeb, které leží v samé srdci země na úpatí pohoří Medvedica a má přibližně 800 000 obyvatel, je plné turisticky atraktivních pamětihodností, které stojí za to navštívit.
Horní město (Gradac)
Věž Lotrščak, z 13. století je jednou z hlavních a nejznámějších dominant města. Původně v ní byl takzvaný Zvon zlodějů, který upozorňoval na uzavírání městských bran. Nyní z věže střílí