Dlouhý úzký pruh ostrova Cres měří necelých 65 kilometrů. Severní nehostinnou část ostrova tvoří náhorní plošina, která je pod neustálým náporem suchých a studených větrů bóra a je to též původní místo, kde hnízdí kolonie supa bělohlavého, který od roku 1986 je chráněn zákonem proti lovu a pytlákům.
Více pohostinnější je jih ostrova Cres nabízí
Kdo se chce během dovolené v Chorvatsku věnovat sportování, má velké možnosti výběru od vodních sportů, jako je potápění, šnorchlování, surfování, plachtění nebo i sportovní rybaření, přes jízdu na koni, na kole až po pěší turistiku, nebo tenis, volejbal, golf a další hry. Pro náročné turisty je mnoho obtížných a lehčích tras v pohoří Velebit nebo v oblasti kolem národního parku
V Chorvatsku je ubytování rozděleno celkem na čtyři kategorie, ať už to jsou hotely, apartmány nebo ubytování v soukromí. Kategorie se rozlišují písmeny A-D případně 1-4, někdy je možné narazit na označení L což znamená Luxus. Pokud se chystáte ubytovat v kempu, narazíte na označení kempu hvězdičkami tak jako to známe u nás.
Ubytování je nejdražší během hlavní sezóny,
Pokud si chcete poslat pohled domů nebo své rodině, určitě využijte služby Chorvatské pošty HPT, která je efektivní a spolehlivá. Průměrná doba doručení zásilky jsou 4 dny a cena za pohlednici začíná na 3,5 HRK a za dopis 5,5 HRK. Známky lze zakoupit v trafikách, obchodech se suvenýry nebo přímo na poště.
Pokud chcete poslat balík, musíte
Měna, která se používá v Chorvatsku je takzvaná Chorvatska kuna (HRK, 1HRK = 100 lipa). V zemi můžete narazit na mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lipa a 1, 2 a 5 kun, dále bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 HRK. Všechny bankovky lze vyměnit v bankách, směnárnách, na poště
Noční život je v Chorvatsku velmi rozmanitý a bohatý a téměř ve všech velkých letoviscích fungují noční kluby, bary či kavárny. Ve velkých městech pak narazíte v centru na nespočet diskoték a dalších podniků, které nabízejí bujarou zábavu.
Během turistické sezóny se pořádají zábavy a festivaly pod širým nebem a muzika pulzuje až do brzkých ranních hodin. Kromě
Ideální čas pro dovolenou v Chorvatsku lze jen těžko určit. Záleží hodně na okolnostech, a co od dovolené očekáváte. Někdo dává přednost rušné dovolené ve frekventovaných letoviscích a jiný zase touží vidět přírodu v rozkvětu.
Oficiální turistická sezóna začíná v těchto období:
27.3.-22.5. E
22.5.-26.6. D
26.6.-10.7. C
10.7.-24.7. B
24.7.-21.8. A
21.8.-28.8. B
28.8.-4.9. C
4.9.-11.9. D
11.9.-30.1. E
Podle tohoto rozdělení turistické sezóny jsou navrženy ceny ubytování a
Každá dovolená by měla mít základ ve výborném jídle a pití. Chorvatská kuchyně patří mezi jedny z nejlepších kuchyní, které můžete ochutnat, ať už jste na ostrově nebo pevnině. Tak jako jinde na světě má i chorvatská kuchyně své zvláštnosti a to především v různých částech země a regionech, kde můžete natrefit na různé místní delikatesy a
Jedním z prvních tipů je elektřina, ze které zde nemusíte mít strach. Elektrický proud v Chorvatsku má stejnou zásuvku, jaká se nachází i v České republice. Napětí 220 V lze tedy použit bez adaptéru a nemusíte se tak bát, že skončíte bez energie.
Informační centra
V Chorvatsku funguje nespočet informačních center pro turisty. Ve všech vám nabídnou kvalitní informace a v případě potřeby
Vlaky jsou jednou z možností jak se pohybovat po Chorvatsku. Nicméně v porovnání s autobusovou dopravou, jsou vlaky spíše pro fanoušky železnic. Vlakové spojení je zejména na jihu, kde díky hornaté a těžko přístupné krajině je velmi omezené.
Nejčastější trasy vlaků jsou mezi Slovinskem a Pulou či přes Karlovac do Rijeky. Jízdní řády a trasy spojů najdete v konkrétních lokalitách.