Jezdíte rádi na chorvatské ostrovy? Překrásná příroda někdy doslova bere dech a společně se šuměním moře zaručuje nádherné a relaxační prožití volných dnů. Turistický ruch ale mnohdy dokáže způsobit na přírodě škody. Jak se k tomu ostrovy staví? Představujeme vám 3 z nich, kterým není příroda lhostejná a činí kroky k její ochraně.
Turistické destinace po celém světě se mohly přihlásit do projektu Green Destinations, neboli Zelené destinace. Celkem 100 lokalit bylo vyhlášeno jako nejlepší místa, která se zasluhují o ochranu přírody svými inovativními praktikami. V Chorvatsku těchto míst najdete celkem 6, z toho 3 z nich představují turisticky velmi oblíbené a navštěvované ostrovy.
Ostrov Cres zachraňuje supy
Cres je dnes posledním místem výskytu supů bělohlavých v Chorvatsku. S vědomím důležitosti zachování tohoto přísně chráněného a ohroženého ptačího druhu vznikl speciální program pro jeho ochranu, v rámci něhož bylo v roce 2016 otevřeno Návštěvnické a záchranné centrum pro supy bělohlavé. Stalo se turistickou atrakcí a vytvořilo nová zelená pracovní místa pro obyvatele. Nyní je symbolem ostrova Cres a přitahuje návštěvníky z celého světa.
Dříve, na počátku 20. století, byli supi rozšířeni po celém Chorvatsku, ale z několika důvodů téměř vyhynuli. Především to byl konec chování ovcí na ostrově, což mělo za následek málo potravy pro supy. Dalším důvodem byl i turismus. S jeho nárůstem došlo k vymizení kolonií, kde supi hnízdili, protože byli rušeni výletními loděmi a trajekty, které stále přibývaly. Ptáci tak v panice vylétávali z hnízda dřív, než by měli, ale protože nebyli schopni letu, velmi často skončili v moři. Návštěvnické a záchranné centrum pro supy bělohlavé je tak pro ně novou nadějí.
Dugi Otok podporuje lokální producenty
Už jste někdy navštívili Dugi Otok? 45 kilometrů nádherných pláží přineslo tomuto ostrovu přezdívku „Karibik Evropy“. Kromě pláží se ale může pyšnit mnoha lokálními produkty, které však bohužel po dlouhou dobu zůstávaly před turisty skryty. Přestože zde existuje a dávno existoval velký počet lokálních eko-friendly producentů, jejich nabídka nebyla adekvátně prezentována turistům. Nyní je ale všechno jinak.
Vznikla zde značka, která označuje místní produkty s vysokou kvalitou. Najdete je pod názvem Kvalitetno – Dugi Otok (Dobrá kvalita – Dugi Otok). Zastupuje 15 lokálních producentů se 17 produkty a 3 restaurace je dokonce mají uvedené ve svém menu. Zájem po nich stále roste a uspokojuje poptávku turistů, kteří touží po lokáních „zelených“ produktech. Až se příště do tohoto chorvatského ráje vydáte, určitě je nezapomeňte ochutnat.
Mali Lošinj si hýčká podmořský svět
Ostrov Lošinj v Kvarneru je turisticky velmi oblíbenou destinací díky krásnému moři, malým městečkům a spoustě zátok a plážiček, které zde můžete objevit. Lošinj má ale nádherný především podmořský svět, který se snaží chránit.
„Nový pohled na lošinjský život pod mořem“ je projekt ve městě Mali Lošinj, který zde vznikl, aby zvýšil podvědomí o ochraně mořského života mezi obyvateli i mezi turisty. Díky němu můžete být svědkem například akustického zážitku z podvodního zvuku zdůrazňující dopad hluku na podmořskou faunu. Vznikly zde nové informační panely, které šíří vědomosti o ochraně životního prostředí. Tento projekt přispívá nejen k ochraně přírody, ale zároveň vychovává budoucí generaci tak, aby nezapomněla na její důležitost.
publikováno: Říj 2024, Kategorie : Chorvatsko