Jaderské moře je pro jachting jako stvořené. Průzračné vody, členité pobřeží a stovky ostrovů a ostrůvků jsou nádhernou kulisou pro vodní sporty a zejména pro jachtaře. Navíc je Jadran poměrně blízko i pro naše turisty, kteří se jachtingu věnují. Ikdyž Česká republika nemá moře, je u nás mnoho lidí, kteří se tomuto krásnému sportu věnují. Je známo, že například mistrovství republiky se každoročně odehrává na sklonku letní sezóny na Jadranu, kde trasa závodu křižuje vody kolem Kvarnerských ostrovů.
Jachtaře láká na Jadran kromě přírodních krás i množství historických památek. To vše dohromady přitahuje lidi, kteří mají rádi křižování moře a poznávání země i koupání v opuštěných zátokách, či kotvení na osamělých místech. Obliba jachtingu na Jaderském moři stoupá i u našich jachtařů, kteří mají možnost si pronajmout lodě u chorvatských, nebo i českých agentur, které působí v mnoha chorvatských přístavních městech. Můžete si však pořídit i svou jachtu, kterou si necháte hlídat v některé z marin a v létě nemusíte tahat loď autem. V chorvatských vodách je mnoho kotvišť v zátokách, která se mohou využívat i bez poplatků a bez časového omezení. To však přináší riziko poškození lodi v případě bouře a větrného počasí, kdy hrozí nebezpečí vytržení kotvy.
Pokud se budete chtít plavit kolem jadranského pobřeží, musíte vyvěsit žlutou vlajku „Q“ a národní vlajku navštíveného státu a bezodkladně vplout do některého z mezinárodních námořních hraničních přechodů Chorvatska a v přístavu ohlásit svůj příjezd správě přístavu.
Na chorvatské straně Jaderského moře působí v současnosti 45 jachtařských přístavů, čili marin, které jsou všechny vybaveny přípojkami na vodu a elektrický proud, dále toaletami, sprchami, některé i prodejnami potravin a dalších potřeb pro jachtaře, včetně pohonných hmot. Mnohdy je zde i možnost ubytování. V těchto přístavech si většinou lze najmout loď a bývají zde i školy jachtingu, jako například v Pule, Žutu nebo Rovinji.
publikováno: Říj 2013, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Magazín