Než sbalíte kočku do kabelky a rozhodnete se s ní vyjet na dovolenou, je dobré si uvědomit, že kočka není pes. Kočky jsou mnohem větší samotářky a často by radši strávili týden doma sami, když budou mít co jíst. Na druhou stranu, někteří lidé jsou se svým chlupatým mazlíčkem nerozlučná dvojka a bez nich nedají ani ránu. Ať už máte jakýkoliv důvod, proč vzít kočku na dovolenou s sebou, máme pro vás návod, jak na cestování po ČR, do sousedních zemí i k moři.
Jestliže jste milovníci cestování a doma během roku moc nepobudete, je vaše cestování jedna z věcí, na co myslet před pořízením domácího mazlíčka. Je potřeba zvážit, jak často budete pryč, jestli bude zvíře cestovat s vámi nebo mu budete hledat hlídání apod. Pokud už jednoho chlupáče doma máte a dovolená vás přesto čeká, měli byste ho včas na cestování připravit.
Zvláště kočičky cestování nemají moc v oblibě. V autě vyvádí, mňoukají, škrábou nebo se počůrají. Kočky bývají velmi vázané na své teritorium a v cizím prostředí se mohou cítit zranitelně. Jak tedy zvládnout cestování i s kočičkou?
Začněte už od mala
Stejně tak jako děti, tak i koťátka se učí rychleji. Jestliže máte kočičku již od koťátka, začněte ho zvykat na cestování už od mala. Kočka si musí navyknout na přepravní box, postroj, jízdu autem a změnu prostředí. Pro začátek stačí krátké několikaminutové jízdy a postupem můžete jízdu prodlužovat. I když se vám to může zdát zbytečné, cestě k veterináři se nevyhnete a kdo by neuvítal klidnou cestu před jízdou hrůzy.
Co všechno je potřeba před odjezdem zajistit?
Pokud vás čeká cesta do zahraničí, určitě nevynechejte přípravu. Od roku 2004 musí mít každé zvíře platný cestovní doklad. Možná se to zdá směšné, ale ano, i kočka musí mít svůj vlastní cestovní pas, v němž jsou informace o platném očkování (vzteklina, vnější a vnitřní parazité apod.) a informace o majiteli. Pas se dá obstarat u soukromého pověřeného veterináře.
Samotná kočka musí mít mikročip, kvůli identifikaci v případě ztráty. Určitě se vyplatí zvážit pojištění mazlíčka, které může pokrýt léčebné výlohy nebo způsobené škody.
Tip: Dopředu si vyhledejte místní veterináře, kdyby byla potřeba jejich pomoc. Vyhnete se tak případným stresům.
Co si sbalit?
Ať už plánujete jet s kočičkou kamkoliv, neobejdete se bez přepravního boxu nebo bezpečnostního postroje pro kočku. Přepravku raději vystelte vyměňovatelnou plenou. Škrabadlo pro kočku můžete nechat doma, bez toho se kočička obejde. Sbalit na dovolenou byste ale určitě měli dostatek kočičího žrádla, nějaké pamlsky, její pelíšek a hlavně hračky. Nudu přece nemá nikdo rád.
Tip: Při pobytu u moře se připravte, že kočička musí být při pohybu v resortech a na veřejnosti na vodítku. Také zde bývá omezený přístup do společných prostor, jako je např. restaurace.
Jídlo a stres
Pokud vás čeká dlouhá cesta, nedávejte kočičce asi 5 hodin před jízdou jíst ani pít. Aby byla jízda pro vás i kočku snazší už 24 hodin předem ji dávejte pouze suchou stravu. Nebude mít žaludek jako na vodě a zjednodušíte tím její trávení.
Stejně jako děti, zvířata cestování zvládají špatně. Není vždy jasné odkud stres pochází, jestli je to přenosný box, strach z auta, nepřirozený pohyb apod. Cestovní horečku lze ale překonat a zmírnit produkty na zmírnění stresu. Většina z nich funguje na bázi feromonů, které kočce navozují pocit známosti prostředí a bezpečí.
Cestování a dopravní prostředky
Cesta autem
Při cestování autem platí jedno důležité pravidlo: “nikdy nemějte kočku navolno!” Nikdy nevíte, co ji může vyděsit, skočí vám na hlavu, zaryje drápky do kůže a během vteřiny může dojít k nehodě. Pro kočičku opatřete bezpečností postroj nebo přepravku. Když vás čeká dlouhá cesta, nezapomínejte na pravidelné přestávky. Protáhnout si končetiny a doplnit tekutiny prospěje nejen vám, ale i kočičce.
Cesta letadlem
Cestování letadlem má svá pravidla. Je nutné počítat s tím, že kočička možná nebude moct cestovat s vámi v kabině pro pasažéry, ale v přepravním boxu v zavazadlovém prostoru. Dopředu se informujte u letecké společnosti. Není to totiž pravidlem. V prostoru pro pasažéry je někdy možné přepravovat maximálně 2 psy nebo 2 kočky, ale je potřebná včasná rezervace a příplatek.
Cesta vlakem
Vlakem můžete převážet kočku zavřenou v přepravce jako příruční zavazadlo. Nutno podotknout, že prokázání veterinárním průkazem či cestovním pasem se pravděpodobně nevyhnete. Převoz kočky v přepravce je bezplatný.
Cesta autobusem
V případě cestování s kočkou nenarazíte téměř na žádné překážky. Kočku stačí mít v přepravce a hurá na cesty. Tak či tak si u zvoleného dopravce vždy ověřte informace.
Ubytování
Ještě před samotnou cestou si ověřte, že vámi zvolené ubytování je “pet friendly”. Respektive, zda je povoleno ubytování s domácím mazlíčkem. Tato služba je zpravidla za příplatek. Myslete také na to, že kočka není pes a nebude s vámi chtít létat nonstop po pláži apod. Je dobré se podívat ve zvolené destinaci, zda je nějaká možnost tzv. hotelů pro zvířata, kde vám zvířátko pohlídají, když vy se zrovna sluníte.
Péče u moře
Pokud je vaše kočička výletník a na vodítku s vámi prošmajdá okolí, dejte pozor na pláže. Jak již víte, kočky mají tendenci vykonávat potřebu do písku. A jak je již známo, pláže bývají plné písku. Vyhněte se dopředu případnému fópá a mějte v zásobě dostatek pytlíků.
V teplém počasí je důležité dodržovat pitný režim. A pamatujte: pokud je teplo vám, kočičce pravděpodobně také. Pokuste se zajistit dostatek stínu a vyhněte se procházkám po rozpáleném chodníku.
A nezapomeňte na dostatek lásky a péče. Pro kočku je velmi stresující být v cizím prostředí a než si na něj zvykne, pravděpodobně už budete na cestě domů. Dopřejte i dostatek pozornosti, láskyplně ji pohlaďte a vlídnými slovy uklidněte. Levné ubytování u Jaderského moře poptejte pak nezávazně přímo u majitelů bez provize cestovkám na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej
publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko