Víte, jak používat klimatizaci na cestě na dovolenou a během ní tak, aby vám neuškodila?


ubytování Chorvatsko

Parné léto a dlouhé cesty autem nás nutí používat klimatizaci. Mnozí ale nevědí, jak s ní správně zacházet tak, aby si neuškodili. Klimatizace totiž umí být skvělý pomocník, ale i tichý nepřítel. Pojďte se podívat, jak na klimatizaci, abyste pobyt u moře nepromarodili.

Na varování byste neměli čekat až od lékaře. Venku může být sebevětší horko, ale to není důvod k tomu, udělat si v autě nebo v bytě Sibiř. Klimatizace může udělat v organismu větší paseku, než si dokážete představit, počínaje bolestí kloubů, hlavy, zablokování páteře, angínou, nevolností, záněty dýchacích cest konče.

klimatizace na cestě do Chorvatska

Optimální teplota

Jestliže si chcete udělat hezkou dovolenou u moře, není ideální onemocnět už na cestě. Jen si představte ty fotky z dovolené – červené nosy, přivřené oči – to není něco, na co rádi budete vzpomínat. Jak si tedy poradit s klimatizací?

Teplota v autě

Horký letní den, sluníčko pere jako o závod a z auta se během chvilku stane sauna. Sednout do takhle rozpáleného aute je nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Proto byste v první řadě, měli vyměnit vzduch v autě. Jak? Otevřete všechny dveře nebo okénka a nechte horký vzduch proudit ven. Jakmile je vzduch v autě přirozeně vyměněný a dá se nastoupit, může jít na řadu klimatizace.

Teplotu klimatizace nastavte maximálně o 2-3°C nižší, než je ta venkovní. Jestliže je vám to málo, můžete postupně teplotu snižovat, ale jen v případě, že vás čeká dlouhá cesta. Tělo se potřebuje aklimatizovat a teplotní šoky lidskému organismu moc neprospívají. Když se vaše cesta blíží ke konci, teplotu v autě pomalu zvyšujte, abyste si znovu zvykli na horký den.

Teplota v místnosti

V místnosti platí v podstatě ta stejná pravidla. Rozhodně není dobré přijít dovnitř a pustit klimatizaci na maximum. Protože 15°C oproti 35°C, které jsou venku je opravdu velký rozdíl. V první řadě zkuste nejdříve vyvětrat. Často zjistíte, že klimatizace bude zbytečná a stačí příjemný vánek, který proudí dovnitř.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko nejvíce žádaná destinace pro evropské turisty

Tip: Teplotní rozdíl by neměl přesáhnout 5°C mezi vnitřním a venkovním prostředím. Je snazší se poté aklimatizovat na nové prostředí.

Pánu bohu do oken

A to, co nechcete v zimě: “topit pánu bohu do oken,” pravděpodobně nechcete ani v létě. Proč také spotřebovávat energii, která přijde vniveč. Při používání klimatizace je proto podstatná izolace prostředí, tzn. zavřít všechna okna. Tohle vysvětlete hlavně dětem. Protože právě děti rády otevírají okýnka nebo při zastávce nechávají otevřené dveře.

klimatizace v apartmá

Směr proudu

Mnoho lidí také neví, že i směr proudění studeného vzduchu z klimatizace může ovlivnit váš zdravotní stav. Měli byste překonat ten špatný hlas v hlavě, který vám radí pustit foukání přímo na sebe. Nejenže nevyčištěné klimatizace mohou pořádně zavánět, rozšiřovat bakterie apod. Ale navíc vysušuje sliznici dýchacích cest, což má za následek větší náchylnost k infekcím. Ideálním směrem je tedy to místo, kde nikdo nesedí (do dveří, o které se vzduch opře a prostupuje dál nebo do volného prostoru).

Pravidelné čištění klimatizace k vašemu zdraví

Je téměř obvyklé, že z klimatizace je cítit smrad a zatuchlina. Proč tomu tak je? Vlhké prostředí uvnitř klimatizace s venkovní teplotou je ráj pro plísně a houby. Vzduch přes tento zanesený systém fouká do místnosti či kabiny a tak vzniká nepříjemný zápach. Znečištění může být důvodem některých onemocnění.

Z toho důvodu byste neměli zanedbat pravidelnou údržbu. Údržba klimatizace by mělo být prováděna alespoň 2x ročně. Nejlepší termín je jak jinak před začátkem sezóny. Pokud jste zodpovědní a údržbu provádíte častěji, je vhodné ji dělat i po sezóně.

Další tipy:

To základní už jsme si řekli, pojďme se podívat ještě na pár tipů, které se hodí vědět.

  • Nikdy nenastavujte výkon na maximum. Proudění nemá být průvan.
  • Nepoužívejte klimatizaci celodenně! Nechte ji běžet maximálně 4 hodiny a pak ji vypněte.
  • Klimatizace vysušuje vzduch, proto dodržujte pitný režim. Na zvlhčení prostředí můžete do místnosti položit misku s ledem.
  • Než opustíte klimatizovaný prostor vypijte vlažný nápoj.
  • Pravidelně větrejte – nejlepší je ráno a večer.
  • Klimatizaci v apartmánu vypněte vždy když odcházíte a při pobytu vevnitř mějte zavřená okna a dveřě
  • Nezapomeňte využívat chytré funkce klimatizací. Např. v rámci úspory energie některé klimatizace sami vypínají, pokud v místnosti nikdo není. Nebo nasměrují proudění vzduchu tam, kde zrovna nikdo není.
ČTĚTĚ:   Riviéra Rogoznica – pohádková dovolená u nejkrásnějšího přístavu

Tak a další krok ke spokojenému prožití dovolené je za vámi! Tak co, už jste sbalení? Levné ubytování přímo od majitelů bez provize cestovkám můžete nezávazně poptat na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

5/5 - (2 votes)

Napsat komentář


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko
Apartmány v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku


Fórum Chorvatsko Fórum o Chorvatsku
ptejte se, komentujte, doporučte
Apartmány v Chorvatsku

Last minute Chorvatsko


Počasí v celém Chorvatsku | Počasie Chorvátsko

Nové apartmány v nabídce


Nejčastěji komentované

Chorvatsko archiv