Víte, jaká je povinná výbava auta při cestě na dovolenou do Chorvatska?


ubytování Chorvatsko

Tisíce Čechů vyráží každý rok na dovolenou do Chorvatska. Není se čemu divit. Jednou z mnoha výhod je, že se tam dostanete během pár hodin vlastním autem. Víte ale jaká je povinná výbava do auta při dovolené v Chorvatsku?

Pokračujte ve čtení tohoto článku a dozvíte se, co by vám nemělo v autě chybět, aby vás nezaskočila chorvatská silniční kontrola.

Z velké části je povinná výbava v Chorvatsku podobná té české, i přesto se ale najdou věci, které se hodí před cestou zkontrolovat.

Reflexní vesta

Reflexní vesta je povinnou součástí výbavy auta v Chorvatsku od roku 2006. Stejně jako u nás, stačí v autě jedna reflexní vesta a to pro řidiče vozidla. Nejlepší ale je mít v autě vest podle počtu pasažérů, protože v případě poruchy auta nebo nehody musí z auta vystoupit všichni.

Díky reflexní vestě budete dobře vidět i za snížené viditelnosti a ochráníte tak v případě nebezpečí celou svoji rodinu. Zároveň je důležité, aby vesty byly vždy po ruce, v dosahu sedadla.

Výstražný trojúhelník

Součástí povinné výbavy musí být výstražný trojúhelník. V případě, že jste se vydali na dovolenou s přívěsem, budete potřebovat trojúhelníky dokonce dva.

Autolékárnička

Neměla by vám chybět ani autolékárnička. Povinná výbava autolékárničky se každý rok mění a navíc každý druh vozidla má jiné povinnosti na její obsah. Před cestou zkontrolujte její obsah. V případě, že cestujete v roce 2021 na dovolenou automobilem, neměly by vám chybět tyto věci:

  • Obvaz s jedním polštářkem 3ks
  • Obvaz se dvěma polštářky 3ks
  • Náplast hladká cívka 1ks
  • Obinadlo škrtící pryžové 1ks
  • Rukavice latexové (pryžové) v chirurgickém obalu 1 ks
  • Isotermická fólie (200×140 cm)
  • Nůžky

Další povinná výbava

Další, neméně důležité, součásti povinné výbavy jsou sada náhradních žárovek, tažné lano a náhradní pneumatika.

ČTĚTĚ:   Bol na ostrově Brač má jednu z nejhezčích evropských pláží

Užitková vozidla, z kategorie N, musí mít v povinné výbavě také hasicí přístroj.

Bezpečnostní pásy a děti v autě

Pro zvýšení bezpečnosti v silničním provozu byste neměli zapomínat na užívání bezpečnostních pásů. Stejně jako u nás platí i na Jadranu povinnost používat pásy na všech sedadlech auta.

Děti do 12 let musí vždy sedět vzadu, nikdy ne na sedadle spolujezdce. U dětí do 5 let je povinností autosedačka, starší děti mohou cestovat autem na podsedáku.

Jak je to se svícením?

Jak už jsme zmiňovali výš, v autě při cestě k Jaderskému moři musíte mít náhradní žárovky. Ale jak je to vlastně se svícením?

Potkávací světla musí být zapnutá během zimního času. Od poslední březnové neděle, kdy začíná letní čas, už musí být potkávací světla rozsvícená pouze za špatné viditelnosti. Pokuta za nesvícení v zimním čase nebo za snížené viditelnosti se pohybuje okolo 300 HRK, to je asi 1 000 Kč.

Důležitá telefonní čísla

Všichni si přejeme, abychom je nemuseli na cestách využít. Je ale důležité je znát. Na závěr tohoto článku proto přinášíme přehled důležitých telefonních čísel, která vám na cestě na dovolenou mohou v případě potřeby vytrhnout trn z paty.

Evropské tísňové volání: 112

Chorvatská policie: 92

Hasiči: 93

Záchranná služba: 94

Silniční asistence: 987

Tak teď když už vše víte, stačí jen vyrazit. Hurá za sluníčkem! Levné apartmány poptejte nezávazné přímo od majitelů bez provize cestovkám na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

Rate this post

Napsat komentář


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko
Apartmány v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku


Fórum Chorvatsko Fórum o Chorvatsku
ptejte se, komentujte, doporučte
Apartmány v Chorvatsku

Last minute Chorvatsko


Počasí v celém Chorvatsku | Počasie Chorvátsko

Nové apartmány v nabídce


Nejčastěji komentované

Chorvatsko archiv