Chorvatsko má jedinečně příznivé podnebí s dostatkem sluníčka a vhodnou vápenitou půdu pro pěstování vinné révy. Proto se zde vyrábí značné množství vín různé kvality od prostých bílých stolních vín vhodných k rybám až po vynikající červená vína, plně srovnatelná s mnohými francouzskými a italskými víny.
Chorvati jezdí rádi přímo za vinaři a kupují si od nich víno do zásoby. Důvodem jsou především levnější ceny a možnost ochutnávky vína přímo na místě. Soukromých vinařů prodávajících víno přímo zákazníkům je hodně především na Istrii a v pohoří Samobor u Záhřebu.
Pokud jde o kvalitní červená vína, tak za „krále chorvatských vín“ se považuje Dingač z poloostrova Pelješac v jižní Dalmácii. Toto silné červené víno, která má 14% alkoholu, se hodí ke všem masitým pokrmům, ale je výborné i samo o sobě k příjemnému posezení, popíjení a pojídání třeba jen malých chuťovek, mezi nimž dominuje chorvatské národní jídlo pršut. Na Pelješacu se však vyrábí i podstatně levnější červené víno Plavac, většinou podávané jako stolní. Pokud je dobrý rok, chutná i bez jídla jen tak. Další dalmatské jídlo srovnatelné se zahraničními značkami je Postup.
Severněji se v okolí dalmatského Šibeniku vyrábějí vína Plavina a Babič i vcelku přijatelné Rosé. V blízkém Primoštenu mají vlastní vynikající Babič. Na Istrii se většinou pěstují vína bílá, ale pít se dá i červené Teran, ikdyž někdy mívá příliš vysoký obsah tříslovin. Nejznámější istrijská vína jsou Mucatel a Malvazija.
Údajně nejlepší ze všech druhů vín pěstovaných na ostrovech je Vrbnička žlahtina, která pochází ze svahů kolem vesnice Vrbnik na ostrově Krk v oblasti Kvarneru. Toto slámově žluté víno je vynikající a hodí se především k místním rybím specialitám. Nejlépe však chutná jen tak za parných letních večerů.
Výborná vína se produkují také ve Slavonsku. Stejně jako místní jídla jsou specifická i vína. Ke kořeněným jídlům ze sladkovodních ryb se výborně hodí například Graševina nebo Kutjevo chardonnay.
publikováno: Pro 2014, Kategorie : Magazín