Chorvatské ostrovy – Maun


ubytování Chorvatsko

Ostrov Maun patří mezi jadranské ostrovy v severní Dalmácii do oblasti Zadarského souostroví a nachází se západně přes Maunský průliv od ostrova Pag, se kterým má stejný směrem od severozápadu k jihovýchodu. K přístavišti Mandre to jsou necelé 3 km, ale do většího přístavu Novalja přes Pag 12 km.

Na severu se k němu blíží ostrov Škradla, na jihovýchodě pak několik menších ostrůvků, nejbližším je Brušnjak. Ostrov má délku 9 km a v neužším místě šířku jan 500 metrů, nejširší je v severní části, kde měří 1,5 km.

Doprava

Na ostrov nevedou žádné pravidelné lodní linky, lze se sem dostat jen vlastním nebo pronajatým člunem, a to zejména z přístavu Mandre, případně, a to je asi nejčastější případ, jako účastník jednoho z mnohých fakultativních výletů z letovisek na okolních ostrovech. Přístaviště jsou v zátoce Koromačna a pak v jedné malé výše k severozápadu. Najdeme zde i betonové molo. Ostrovem Maun napříč prochází jen pěší stezka.

Příroda

ostrov MaunOstrov o rozloze asi 8,5 km2 je tvořen vápencem, je velmi protáhlý a jeho pobřeží člení několik zátok a zálivů. Na severu to je k západu otevřená zátoka Šip a od ní k jihozápadu Pod Crkvino a dál Olipski potar. V nich se dá skrýt přes větrem Bórou, a proto jsou vhodné jako kotviště pro jachty a malé lodě. Na jihozápadní straně je pak největší zátoka Koromačna, která je však velmi větrná. Na straně k pevnině od jihu to jsou nejhlubší a nejužší zátoka Rakovisa a dál Kolanski porat, a konečně zhruba uprostřed nejširší zátoka Dražica.

Povrch ostrova je z velké části skalnatý a jinak většinou porostlý různými druhy nízkých keřů, případně trávy. Ostrov tvoří jeden skalní hřeben s nejvyššími vrcholy v jižní části, nejvyšší kota zde dosahuje výšky 64 metrů nad mořem.

ČTĚTĚ:   Omiš - jižní Dalmácie

Osídlení

Maun bylo osídlen již v pravěku, ale poprvé se o něm dovídáme až z darovací listiny z roku 1069, ve kterém chorvatský král Petr Krešimír IV. daroval v Zadaru klášteru sv Kerševan Maun jako „ostrov v našem dalmatského moři“. V severnější části ostrova také najdeme zbytky po dávných obyvatelích ostrova, například zříceniny kostela, dnes tu však nežije nikdo. Ostrov Maun však používají zemědělci z nedalekého Pagu jako pastviště ovcí. Ostrov má proto také několik domů, které jsou ale jen občas obydlené

Cestovní ruch

Jak bylo zmíněno, ostrov je velmi oblíbený ke koupání, a proto je zde na pobřeží v sezoně poměrně velký ruch. Samozřejmě největší počty rekreantů míří do chráněných zátok, kde najdou nejen bílý písek, teplou vodu bez ježur, ale i absolutně čisté moře.

chorvatské ostrovyMísta jsou to vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Ostrov je také vyhledávaný příznivci potápění, nacházejí se zde krásné podvodní stěny a útesy, v jejichž okolí lze spatřit mnohé druhy ryb, jako jsou rozedranci, kanice či humři.

Na ostrov také míří jachtaři, kteří zde někdy kotví ve velkých počtech. Ostatně někteří si ostrov „pletou“ s podobným ostrovem, kde se natáčel film Modrá laguna. Cestovní ruch tu jinak nemá žádné podmínky, není tu žádná možnost ubytování, občerstvení a podobně. Na druhou stranu tu podmořská fauna a flóra má k životu vynikající podmínky, a při čistotě zdejší vody se ani nemusí za ní chodit do velikých hloubek takže ideální pro potápění.


dovolená zadar chorvatsko
Levné ubytování v Zadaru

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář


publikováno: Dub 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Severní Dalmácie - Zadar
Apartmány v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku


Fórum Chorvatsko Fórum o Chorvatsku
ptejte se, komentujte, doporučte
Apartmány v Chorvatsku

Last minute Chorvatsko


Počasí v celém Chorvatsku | Počasie Chorvátsko

Nové apartmány v nabídce


Nejčastěji komentované

Chorvatsko archiv