Silba je ostrov na chorvatském Jadranu, leží 46 km severozápadně od Zadaru a 30 km od nejbližšího místa na pevnině. Silba je nejsevernějším dalmatským ostrovem jihovýchodně od Lošinje a severozápadně od Molatu, na východ od něho je ale ostrov nejbližší, Olib vzdálený 1,7 km.
Ostrov Silba má nejdelší míru 8,3 km, v nejužším místě pak pouhých 700 metrů. Ostrov je obklopen Silbským průlivem na západě a Olibským kanálem na východě.
Doprava
Nejvýznamnějším a nejbližším městem na pobřeží je Zadar, odkud sem vyplouvají pravidelně lodě a trajekty a cesta trvá asi 2 až 3 hodiny. Pravidelné spojení je i s Olibem, Premudou a Ilovíkem. Musíme ale upozornit, že v zájmu ochrany zdejšího prostředí sem nesmí žádné automobily, vozidla je nutno nechat na pevnině. Chodí se zde jen pěšky, v sezoně je dokonce omezená i jízda na kolech. Motocykl má povolený pouze instalatér a poštovní doručovatel.
Příroda
Silba je druhý nejvíce zalesněný ostrov v Chorvatsku.. Má rozlohu necelých 15 km2. Díky přísné ochraně je tu neporušená příroda a vegetace, ostrov je stále pokryt stromy, zejména crnikou nebo černým dubem. A to mu dává zcela odlišnou atmosféru od jiných chorvatských ostrovů, které jsou pokryté většinou jen skalami a maximálně keři. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Varh 83 m. Ostrov má několik pěkných zátok, a to zejména na jihozápadě Sveti Ante, na jihovýchodě Nozdre, na západě Papranica a Pocukmarak a na severozápadě Pernesticu.
Osídlení
Obyvatelstvo zde zanechalo stopy již z doby kamenné za Illyrů a také z dob římských. Chorvaté se zde usadil již v 8. století. Dnes zde žije asi 265 obyvatel zejména v jediné osadě Silba. Ta se nachází v nejužším místě ostrova, takže má dva přístavy, jeden na západní a druhý na východní straně ostrova. Z doby největšího rozkvětu ostrova pochází barokní mariánský kostel. Symbolem obce i ostrova je vyhlídková věž s vnějším schodištěm z 2. poloviny 19.století. Z vrcholu věže je vyhlídka na celý ostrov i na sousední souostroví.
Cestovní ruch
Díky příznivým klimatickým podmínkám ostrov vyhledávají lidé s onemocněním dýchacích cest. Nacházejí se tu krásné oblázkové a písčité zátoky a pláže, křišťálově čisté moře, zdravý vzduch, husté jehličnaté lesy, zkrátka ostrov je pro ty, kteří hledají tiché místo k prožití klidné dovolené. Pod stíny palem tu můžeme obdivovat kamenné domy a jejich obezděné zahrady, které jsou le jen připomínkou někdejšího obchodního bohatství ostrova, když plachetnice ze Silba ovládaly obchod mezi Dalmácii a Benátkách Ve městě a na celém ostrově se ale stále nachází množství restaurací, kaváren, obchodů, směnárna, půjčovny lodí. je vidět, že se tu pomalu rozvíjejí cestovní ruch, a to zatím většinou díky milovníkům vodních sportů jachtingu, potápění a sportovního rybolovu.
Pokud jde o ubytování, je zde pouze v soukromí, ale jinak tu jsou všechny potřebné služby včetně zdravotnictví.
Kolem roku 1970 se Silba stala cílem hippies a příznivců punku, kteří tábořili divoce v jižní části ostrova.
publikováno: Dub 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Severní Dalmácie - Zadar