Co vám nesmí chybět v batohu při túře do chorvatských hor?


ubytování Chorvatsko

Horská turistika je taková stezka odvahy a občas se změní i v boj o přežití, když se podcení příprava a balení. Počasí poručit sice zatím neumíme, ale víme, jak se připravit do každého počasí. Naštěstí existuje seznam těch nejdůležitějších věcí, které zajistí krásný a pohodový výlet.

Počasí v horách umí být opravdu nevyzpytatelné. Chvilku svítí sluníčko a vy byste nejraději skočili do plavek a rázem se do vás opře vítr a nad vámi se stahují mračna, která připomínají konec světa. Na druhou stranu, když člověk odolá náladovému počasí, bude dozajista okouzlen.

Biokovo moře a hory
Pohoří Biokovo nad mořem v Dalmácii

Chorvatské hory

Přestože chorvatská pohoří nikde nepřevyšují 2 000 m.n.m, mohou se pyšnit svou jedinečnou rozmanitou scenérií. Právě díky snadné přístupnosti vybízí ke krásnému výletu i méně zkušené horaly. Fascinující čistá příroda, řidší vzduch, bílé ostré světlo prodírající se skrz mraky vytváří pohádkovou atmosféru. No sami řekněte, kdo nikdy netoužil po východu slunce v horách?

Chorvatské hory vyčnívají a lákají turisty různorodým charakterem svých vrcholů. I když většinu hor v panonské části Chorvatska pokrývají lesy, téměř všechny větší vrcholy v dinárské oblasti jsou holé, čímž nabízejí návštěvníkům nebývalý výhled do okolní krajiny.

Nejpopulárnější místa:

  • Medvednica a Sljeme – lyžování pár kilometrů severně od Záhřebu
  • Samoborské pohoří (Samoborsko gorje)
  • Žumberacké pohoří (Žumberačko gorje)
  • Kalnik, Ivanščica, Ravna gora, Strahinjščica, Kostelské pohoří (Kostelsko gorje)
  • Papuk – severovýchod Chorvatska u Maďarských hranic
  • Gorski kotar – severně od města Rijeka
  • Velika Kapela – východně od města Crikvenica
  • Učka, Ćićarija, Obruč, Snježnik, Velebit
  • pohoří v Dalmácii, Biokovo, Mosor
  • atd.

Tip: v Chorvatsku je snadné najít i více dostupné a méně náročné trasy, které zvládnou i menší turisté. S turistikou naučíte děti lásce a důležitosti pohybu velmi snadno a ubytování najdete v soukromých apartmánech přímo od majitelů.

Jde se balit!

Tak a teď už k samostatnému seznamu věcí. Nejprve je dobré si vyjasnit to, že s kufříkem na kolečkách v horách moc neuspějete. I když se samozřejmě dá vymyslet jednodenní výlet, při kterém kufr zůstane v pokoji.

Zavazadlo

Základem je tedy batoh. Samozřejmě se liší balení na jednodenní a několikadenní výlet. My se budeme soustředit na druhou možnost a budeme se snažit v divočině přežít i přes noc. Batoh by měl být sám o sobě co nejlehčí a zároveň mít dostatek úložného prostoru. Také je dobré mít vyřešené odvětrávání zad kvůli pocení – není nutností. Co je ale podstatné, aby batoh nezpůsoboval přílišnou bolest zad.

ČTĚTĚ:   Nové archeologické nálezy u Zatonu

vyhlídka nad Makarskou

Nohy v suchu a teple

Co dostane při horské turistice nejvíce zabrat jsou nohy. Proto je nepromokavá, kotníková a kvalitní obuv naprostým základem. Nejen kvůli terénu, ale i počasí je důležité mít opravdu dobrou obuv vyrobenou přímo pro lezení po horách.

Mít kotníkové boty je důležité zejména kvůli vyvrtnutí, které na horách hrozí téměř na každém kroku. Ani pevná a protiskluzová podrážka není od věci. Co není radno podcenit je také velikost bot. Ta by měla být přesná, lepší o trochu větší, ale zase pozor, aby noha v botě neplavala.

Tip: Nikdy nechoďte do hor v nových neprošlápnutých botech! Takovou chybu byste si hodně rychle vyčítali.

Ke kvalitní obuvi patří i správné fusekle. I na výběru ponožek je dobré si dát záležet. Vybrat si ponožky přímo pro turistiku je tou nejlepší volbou. Když však není zbytí, hledejte doma určitě ty vysoké z co nejlepšího materiálu. Dobře poslouží například i ponožky na lyže, či inline brusle. Ponožky jsou důležité především kvůli odvádění potu, par a ochraně proti odírání kůže.

Tip: Mějte připravenou i zásobu náplastí, které poskytnou první pomoc ale i prevenci při tvorbě puchýřů.

Oblečení a vrstvy

S oblečením to nemusíte vůbec přehánět. Je dobré mít vrstvy, které se dají případně odkládat. Nicméně počítejte s tím, že se spíše zapotíte, než že by vám byla zima. Určitě doma nenechte kvalitní termoprádlo, tričko, kalhoty, kraťasy, mikinu, vhodnou bundu, pokrývku hlavy a pro případ nouze rukavice. Aby vás nezaskočil déšť, přibalte i pláštěnku nebo nepromokavou bundu.

  • Svrchní vrstva proti větru, sněhu a dešti – voděodolný (goretex) a větruodolný materiál, dlouhé rukávy a nohavice.
  • Střední vrstva pro termoizolaci – prodyšnost, termoizolace a odvádění vlhkosti (softshell nebo vlna).
  • Spodní vrstva proti pocení – rychleschnoucí materiál k odvádění potu a vlhkosti, přírodní materiál (merino vlna) nebo syntetický materiál.

Tip: Čím kvalitnější a vhodnější máte oblečení, tím pohodovější je potom celá výprava.

Pitná voda

Neustále nám někdo opakuje, abychom dodržovali pitný režim, cože při horské turistice platí obzvlášť. Při turistice tělo vydá spoustu energie a vypotí litry vody. Proto mít po roce alespoň 1,5 litru čisté vody na osobu je nutnost. Také je dobré myslet na to, zda je možnost cestou vodu načerpat nebo se občerstvit jinak (studánka, občerstvení apod.). Pokud ne, vezměte si zásobu vody na další den (v úvahu berte i vaření).

ČTĚTĚ:   Jak nepřibrat na dovolené v Chorvatsku?

Ochranný krém, sluneční brýle a balzám na rty

Balzám na rty není jen pro dámy. V horách bývají rty vysušení a jsou zvyklé praskat. Kdo balzám zapomene doma, mohl by hořce litovat. Zároveň nepodceňujte sílu slunce. Chladnější okolní vzduch mate, a i když se může zdát, že “neopaluje”, můžete se pořádně spálit a zbytek výletu trpět. A nakonec nepohrdnete ani slunečními brýlemi.

Svačina

Ne nadarmo se říká, že nejdůležitější jídlo dne je snídaně. U horské turistiky to platí obzvlášť. Pokud možno svačinu si připravte takovou, aby vás zasytila, ale zároveň vám po ní nebylo příliš těžko a mohli jste nadále vykračovat lehkým krokem. Ideální jsou banány, lesní ovoce, proteinové tyčinky, vysokoprocentní čokoláda, klobása, slanina nebo tvrdý sýr.

Sada první pomoci

No a co je důležité, je lékárnička. Nikdy nevíte, co se může stát a proto je potřeba připravit se na nejhorší. Lékárnička by měla určitě obsahovat dezinfekci, obvaz, gumové rukavice, náplast, nůžky, glukózu (pro případ rychlého doplnění cukru).

Přibalit můžete i fenistil, bepanthen a repelent.

Vidím a jsem viděn

V případě, že se výšlap nečekaně prodlouží a vy se ocitnete venku ve tmě, vezměte s sebou i čelovku, případně baterku. Před odchodem se také vyplatí zkontrolovat, jestli je čelovka nabitá. A protože je možné, že potkáte nějakou silniční komunikaci (minimálně při cestě zpět), je dobré nejen vidět, ale i být viděn. Proto si opatřete reflexní pásky, prvky nebo cokoliv, co vás pro auta zviditelní.

Turistická mapa

Dnešní doba je úžasná v tom, že vám poskytuje řadu možností. Dřív jste s sebou museli tahat papírové mapy a kdo se v nich neuměl orientovat, pro toho byla horská turistika opravdu bojem o přežití. Dnes vám mobilní aplikace ukáže, kde stojíte, kudy jít a někdy i fotky orientačních bodů. Pro případ nouze, ale není na škodu mít i papírovou verzi, kdyby baterka telefonu selhala.

Tak a to základní bychom měli. Teď už jen pamatujte na to, že cokoliv si do batohu přibalíte, je váha navíc, kterou budete mít na zádech. Proto se zbytečnostem raději vyhněte a cesta bude rázem snazší.

Tak hurá do hor vstříc novému dobrodružství!

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář


publikováno: Zář 2021, Kategorie : Chorvatsko
Apartmány v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku


Fórum Chorvatsko Fórum o Chorvatsku
ptejte se, komentujte, doporučte
Apartmány v Chorvatsku

Last minute Chorvatsko


Počasí v celém Chorvatsku | Počasie Chorvátsko

Nové apartmány v nabídce


Nejčastěji komentované

Chorvatsko archiv