Každý návštěvník Chorvatska na první pohled pozná, že se zdejší příroda značně liší od té, kterou zná například ze střední Evropy. Zvláště na pobřeží je pro ni typická určitá vyprahlost a druhová omezenost, avšak při jejím hlubším poznávání zjistí, že i zde se vyskytují živočišné a rostlinné druhy, které zná ze svého domova a navíc ještě mnoho dalších, které Chorvatské přírodě dávají nádech určité exotičnosti.
V lesích a v horách, které často sahají až k pobřeží, se můžeme, stejně jako u nás, setkat s veverkami, zajíci, liškami a jeleny, na opuštěnějších místech Chorvatska a v některých národních parcích se pak vyskytují i vydry, kamzíci, vlci, rysi, šakali, divoké kočky a medvědi. Například ostrov Cres je jedním z posledních míst v Evropě, kde se vyskytuje sup bělohlavý, na poloostrov Pelješac a ostrov Mljet byly v minulosti za účelem vyhubení jedovatých hadů dovezeny promyky, což jsou malé šelmy z čeledi cibetkovitých. Jedná se tedy o druhy, s kterými se běžně ve střední Evropě nesetkáváme. Na chorvatských ostrovech se všeobecně vyskytuje málo endemických druhů (tzn. druhů, které se vyvinuly jen v určité lokalitě). Za zmínku stojí jen několik odchylek v barvě a velikosti u některých ještěrek a brouků.
V Jaderském moři žije přes 400 druhů ryb a mnoho druhů hlavonožců i dalších mořských živočichů, včetně delfínů. Z ohrožených ptačích druhů se zde vyskytuje orel skalní, stěhovavý sokol, sup bělohlavý, orel jestřábí, výr velký apod.
Působivé jsou v Chorvatsku olivové háje, lány levandule, vavříny, cypřiše, agáve, palmy, myrta, rozsáhlé vinohrady apod. Celkem roste v Chorvatsku přes 4000 druhů rostlin.
Nejvzácnější živočišné a rostlinné druhy jsou koncentrovány v sedmi národních parcích. Mezi světové unikáty patří například ostrovní národní park Kornati, zahrnující 101 pustých, ale velice krásných ostrovů.
publikováno: Lis 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín