Že vás polehávání na pláži a chytání bronzu příliš nenaplňuje? Naproti tomu dáváte přednost zábavě, která je doslova nabitá adrenalinem? Pak jistě zvažujete, jaké podmínky platí v případě, že se rozhodnete vyrazit do Chorvatska s jachtou nebo lodí a strávit tam nezapomenutelný týden, či měsíc daleko od všech starostí a strastí všedního života.
Podmínky pro provozování jachet a lodí na Jadranu se rok od roku mění. Jejich aktuální výčet včetně celé řady dalších praktických informací vám přinášíme právě v tomto článku.
Základní pravidla pro cestování po Jadranu
Pokud jste zdárně docestovali na Jadran, je nutno opatřit vaši loď, či jachtu potřebnou nálepkou a seznamem cestujících.
Tyto náležitosti získáte v přístavu, který je otevřen pro mezinárodní přepravu. Kromě nálepky a tohoto základního seznamu je však nutno vlastnit také ověřený seznam posádky a cestujících, ověřený seznam osob, které mohou pobývat na plavidle (pokud během cesty budou na palubu přistupovat noví cestující nebo budou plavidlo opouštět), doklad o tom, že plavidlo je způsobilé k plavbě, další doklad o tom, že osoba, která velí plavidlu, je oprávněna řídit plavidlo, dokument o pojištění odpovědnosti za škodu, způsobenou třetím osobám, doklad o vlastnictví nebo zplnomocnění k používání plavidla vydané majitelem a v neposlední řadě také námořní informační mapu.
Mezinárodní námořní hraniční přechody:
- Dubrovník
- Korčula
- Mag
- Mali Lošinj
- Maslenica
- Metković
- Ploče
- Poreč
- Pula
- Raša Bršica
- Rijeka
- Rovinj
- Senj
- Split
- Šibenik
- Zadar
Co všechno je nutno zaplatit?
Pokud není jachta nebo loď vaše, je pochopitelně nutné zaplatit její pronájem agentuře, která je oprávněná k půjčování a pronajímání těchto plavidel. Cena za pronájem ve velké většině zahrnuje samotný pronájem plavidla včetně kompletní sady ložního prádla pro všechny členy posádky, kuchyňské nádobí, záchranné vybavení a další nezbytné a zákonem předepsané náležitosti, které přispějí k bezpečné a pohodlné cestě.
Jak již bylo výše zmíněno, jako první musíte po překročení hranic Jaderského moře navštívit mezinárodní přístav, ve kterém vás vybaví onou nálepkou, která prokazuje zaplacení poplatku za bezpečnost plavby, poplatku za využívání majáků, poplatku za námořní informační mapu a správního poplatku. Nezapomínejte na to, že v Chorvatsku se stále ještě platí místní měnou (Kuna), takže se vybavte její dostatečnou zásobou.
Kam je možno cestovat?
Marin – přístavů je po celém Chorvatsku i v přilehlých ostrovech velká spousta. Některé z nich byly dokonce opatřeny tzv. Modrou vlajkou, která prokazuje nejen čistotu vody, ale zejména také bezpečnost a kvalitní podmínky chorvatských marin.
Toto ocenění získaly následující mariny:
- ACI marina Cres – Cres
- ACI marina Dubrovnik – Dubrovnik
- ACI marina Jezera – Jezera
- ACI marina Korčula – Korčula
- ACI marina Milna – Milna
- ACI marina Opatija – Opatija
- ACI marina Split – Split
- ACI marina Umag – Umag
- ACI marina Vodice – Vodice
- ACI marina Vrboska
- Marina Dalmacija – Bibinje-Sukošan
- Marina Danuvius Tribunj – Tribunj
- Marina Frapa – Rogoznica
- Marina Kornati – Biograd na moru
- Marina Kremik – Primošten
- Marina Punat – Punat
Co je zakázáno?
Jachtu nebo loď nesmí řídit osoba, která nemá k takovému jednání dostatečnou a prokazatelnou kvalifikaci včetně oprávnění. Pod nemalou pokutou je zakázáno převážet na palubě osoby, které nejsou napsány na ověřeném seznamu posádky. Zakázáno je také převážení dalších osob (zejména turistů) za finanční odměnu nebo jinou výhodu a samozřejmostí je také absolutní zákaz dovozu, či vývozu drog, či jiných omamných látek.
Kam volat o pomoc?
V případě jakýchkoli problémů kontaktujte Národní ústřednu pro koordinaci pátrání a záchrany na moři. Spojit se s touto institucí můžete prostřednictvím VHF kanálů 10 a 16 nebo díky bezplatnému telefonnímu číslu 195. Pokud se vám přihodí méně závažná porucha nebo jiná nehoda na moři, či pevnině, volejte bezplatné číslo 112.
publikováno: Kvě 2013, Kategorie : Chorvatsko