Stopy osídlení okolo Varaždinského zámku vypovídají o tom, že zdejší oblast byla osídlena již v době neolitu, laténské doby a z éry Římanů. První dochovaná písemná zmínka o městu však pochází až z roku 1181, kdy král Béla III. udělil práva záhřebské kurii na termální lázně.
O pár desítek let později, v roce 1209 udělil městu Varaždin, král Ondřej II. titul královského svobodného města a zdejší oblast začala mohutně vzkvétat a to především v oblasti obchodu. V historii města a jeho vlády se vystřídalo několik rodů. Mezi nejvýznamnější patří rod Frankopanů, Braniborů či rod Celjských. Město bylo na pokraji vyhlazení během roku 1446, kdy město zachvátilo požár a v roce 1527 jej pro změnu napadli Turci.
Poslední zářez byl rok 1776, kdy město zachvátilo další požár, nicméně barokní budovy, které jsou chloubou a výsadou města Varaždin, byly jako zázrakem ušetřeny tomuto ničivému požáru. Z původního hradu je dnes městské muzeum. Hrad byl postaven na troskách rozhledny a během 15. století k němu byli přistavěny dvě válcové věže. Roku 1560 byl hrad zrekonstruován italským architektem Domenicem dell´Allio, který jej přestavěl na nádherný renesanční palác se zdobenými arkádami a chodbami kolem nádvoří. Zdejší městské muzeum v něj uchovává historické předměty a archeologické nálezy. Sbírka zbraní, porcelánu, nábytku či řemeslných výrobků je k vidění během celého roku a zároveň zde probíhají i tematické večery.
Ve městě Varaždin je pak několik dalších kulturních stánků, které jsou ozdobou města. Na mysli máme Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, Palác Herzer, Národní divadlo či Galerii starých a moderních mistrů, anebo Kostel sv. Jana Křtitele. Kromě památek si ve městě můžete vychutnat i skvělou atmosféru a výbornou kuchyni. Ve městě se nachází několik restaurací a kaváren, které jsou velmi oblíbené pro svojí středověkou autentičnost.
publikováno: Dub 2014, Kategorie : Magazín