Ostrovy lošinjské skupiny získávají novou image
14.7.2009
Obraz ostrovů Lošinj, Susak a Ilovik se v oblasti cestovního ruchu stále výrazněji profiluje jako místo mimořádných přírodních hodnot, které působí velmi pozitivně na lidský organizmus. Sám Lošinj si již v minulosti získal renomé jako ostrov zdraví, v nejnovější době se pak tento obraz ještě zvýraznil a do povědomí turistů se Lošinj zapisuje jako ostrov vitality, plodnosti, dlouhověkosti a mimořádně zdravého prostředí.
K této image přispívají především jeho krásné borové lesy a jeho 1200 bylin, které na ostrově rostou. Odborníci označují zdejší pobyty za „aromaterapii pod širým nebem“. Lošinjských 27 „lokalit příjemných vůní“ patří k nejvyhledávanějším místům na ostrově. Lošinj se stal díky četným speciálním aranžmánům, které obsahují podpůrné programy pro zlepšování tělesné kondice a upevňování zdraví, symbolem tělesné i dušení pohody. Programy jsou zaměřeny na různé skupiny turistů, na rozmanité choroby a problémy. Doplňují je vycházky po ostrově, který bývá přirovnáván k jedné velké zahradě, a koupání na zdejších krásných plážích. K úspěchu těchto pobytů přispívají i speciální jídelníčky, které využívají i místních autochtonních divokých bylin, zdejších domácích produktů a v nemalé míře i ryb a mořských plodů.
Ostrov Ilovik, nacházející se jen 1 námořní míli jižně od Lošinje a spojený s jeho hlavním letoviskem Malým Lošinjem četnými lodními linkami (plavba je dlouhá 9 námořních mil), si nese již z minulosti označení „ostrov květin“. Právě tento ostrov se v současné době profiluje jako „ostrov dlouhověkosti“. Na rozdíl od Lošinje je vhodný hlavně pro ty, kdo mají rádi klid, stranou od ruchu živějších letovisek.
Ostrůvek Susak, přírodní a etnografický fenomén v celé středomořské oblasti, je z Malého Lošinje vzdálen 6 námořních mil. Bývá nazýván „ostrovem plodnosti“, neboť je známo, že mnoha párům, kterým se po dlouhá léta nedařilo mít potomka, právě tady, na Susaku, se splnilo jejich velké přání. Nejen místní obyvatelé i četní návštěvníci tvrdí, že zřejmě pomáhá zdejší písek, jehož má Susak, jediný písečný ostrov v Jadranu, víc než dostatek.
Na Lošinji se každoročně koná kolem 200 akcí, zaměřených většinou na přírodu a na její blahodárné účinky na lidské zdraví. Podle projektu „Příjemné vůně a chutě Lošinje“ (Miomirisi i okusi otoka Lošinja), který připravuje Turistické sdružení letoviska Mali Lošinj ve spolupráci s „Voňavou ostrovní zahradou“, jsou jednotlivým měsícům v roce „zasvěceny“ různé rostliny:
- leden a únor: citroník a pomerančovník,
- březen: rozmarýn, vavřín a eukalyptus,
- duben: chřest a speciální lošinjská odrůda cibule,
- květen: šalvěj, tymián a kopřiva,
- červen: vítečník, levandule a smil,
- červenec: bugenvilea a máta,
- srpen: oleandr, mišpule a smokvoň,
- září: vinná réva a jujuba,
- říjen: myrta, planika a granátovník,
- listopad: olivovník,
- prosinec: borovice, smrk a agáve.
„Rostlina měsíce“ vždy zaplaví celé město – její vůně je všude cítit, na každém kroku lze vidět květinová aranžmá a dekorace, v restauracích a kavárnách lze ochutnat nápoje, likéry, sladkosti a pokrmy, jejichž ingrediencí je právě konkrétní rostlina.
Informace:
Turistické sdružení města Mali Lošinj (Turistička zajednica grada Malog Lošinja): www.tz-malilosinj.hr
Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije) – www.kvarner.hr
publikováno: Čvc 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska