„Wrecks of the Adriatic Sea“ neboli v překladu „Vraky v Jaderském moři“ je název nové aplikace pro iPhone a iPad, která odhaluje podmořský svět chorvatského Jadranu. Konkrétně zobrazí vraky lodí, které spočívají na mořském dně. Aplikace má jednoduché rozhraní, kvalitní obsah s překrásnými fotografiemi a ilustracemi devatenácti vraků. Klikem na loď lze získat veškeré údaje o jménu lodi, jejímu druhu a účelu, příčině jejího ztroskotání a hloubce, v níž se nyní nachází. Kromě základní navigace lze nalézt všechny vraky lodí pomocí námořní mapy. Aplikace je založena na knížce „Tajemství Jadranu“, která je potápěčským průvodcem po jednotlivých vracích lodí na Jadranu. Pod mořskou hladinou se skrývá svérázné „muzeum objektů lodních a leteckých nehod“.
K nejatraktivnějším vrakům lodí patří dobře zachovaná válečná loď „Szent István“ rakousko-uherského válečného námořnictva, jež byla pojmenována po svatém Štěpánovi. Loď dlouhou sto dvaapadesát metrů potopila za první světové války torpéda dvou malých italských motorových torpédových člunů v červnu 1918 v blízkosti ostrova Premuda u Susku. Jedná se o největší vrak lodi v Jaderském moři. Protože jde o chráněnou kulturní památku, turistická prohlídka vraku lodi „Szent István“ není povolena. Většina nalezených předmětů z lodi je umístěna v historickém muzeu Istrie v městě Pula.
Potápěči si však mohou prohlédnout vrak válečné lodi „Re d’Italia“, potopené v bitvě u ostrova Vis v roce 1866. Podle pověsti vezla značné množství zlata. Při oficiálních průzkumech však zlato nebylo nalezeno. Není známo, zdali někdo ještě před těmito průzkumy zlato ve vraku našel a zbohatl.
V moři kolem ostrova Vis je hodně trosek. Na mořském dně leží více než dvacet potopených spojeneckých letadel z období Druhé světové války.
Nejnavštěvovanějším vrakem na Jadranu je rakousko-uherský pasažérský parník “Baron Gautsch”. Toto luxusní osobní plavidlo je dlouhé osmdesát metrů. V roce 1914 najel „Baron Gautsch“ na minu. Potopil se do hloubky čtyřiceti metrů mezi ostrovem Sveti Ivan a souostrovím Brijuni, asi šest námořních mil od letoviska Rovinj. V průběhu turistické sezóny tento vrak lodi, který je rovněž chráněnou památkou, navštíví více než tři tisíce turistů. Pro potápěče je zajímavá i obchodní loď „Vis“, která ztroskotala v roce 1946 nedaleko ústí do zálivu Plomin, poté co najela na minu.
Skutečným lákadlem pro turisty je americký čtyřmotorový bombardér „létající pevnost” B-17. Letadlo se potopilo v roce 1944 nedaleko ostrova Vis do hloubky asi sedmdesáti metrů. Deset členů posádky se zachránilo, ale v letadle zůstala výzbroj a výstroj členů posádky: přilby, kyslíkové dýchací masky, přístroje, zbraně, osobní doklady posádky a fotografické přístroje.
K nejatraktivnějším vrakům patří také osmdesátimetrový torpédoborec „Stella Polare“. Leží na dně moře v hloubce pětašedesáti metrů u mysu Mašnjak na Istrii. V roce 1944 najel na minu a potopil se. Je to nejzachovalejší válečná loď, která byla do nynějška v Jaderském moři nalezena.
publikováno: Lis 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko