Pokud vám při slovech „chorvatská kuchyně“ vyvstane na mysli jen pljeskavica nebo grilovaná ryba, věřte, že toho má tento národ v nabídce mnohem více. Pryč jsou naštěstí již doby, kdy si každý Čech vezl na dovolenou k Jadranu své zásoby z domova: zavařeniny, paštiky, pytlíkové polévky, znáte to. Součástí poznávání cizích zemí není jen poznání přírodních a historických krás, ale také ochutnávka místní kuchyně. Na čem si můžete pochutnat v Chorvatsku?
Chorvatská kuchyně vás může docela překvapit. Mísí se v ní totiž chutě italské, turecké i maďarské, za což může divoká historie této země. Nebude proto překvapením, že si tu pochutnáte jak na opravdu jedinečné pizze, tak na pálivých klobáskách. Přinášíme vám 3 lahodná jídla, která stojí za to v Chorvatsku ochutnat.
Jehněčí
Lahodné jehněčí tady umí připravit opravdu výtečně. A rozhodně se nejedná jen o oblasti ve vnitrozemí, kde dokonalé pečené jehněčí můžete ochutnat. Setkáte se s ním i na ostrovech – například na Hvaru. Tvrdí se, že právě na ostrovech bývá maso nejlepší, neboť tráva, kterou zvířata konzumují je plná jódu z mořského větru a kromě trávy se živí bylinkami, které potom samotnému masu dodávají luxusní chuť.
Šťavnaté maso podávané na šalvěji, rozmarýnu a tymiánu většinou s pečenými bramborami a čerstvým salátem představuje voňavou lahůdku, které odolá opravdu jen málokterý masožravec.
Sépiové risoto
S rizotem černé barvy se můžete setkat i u nás v italských restauracích nebo pizzeriích. Nic se však nevyrovná tomu, dáte-li si ho v Chorvatsku někde na pláži. Rozdíl totiž poznáte hned. Rizoto má černou barvu kvůli inkoustu ze sépií, který v přímořských oblastech a v kvalitních restaurací získávají kuchaři z čerstvých sépií. Ve vynikajícím rizotu jsou zpravidla zamíchané mořské plody jako jsou slávky, krevety nebo mušle. Na vrchu je rizoto posypané parmezánem. Milujete-li mořské plody, tuto pochoutku si velmi oblíbíte!
Brudet
U mořských živočichů ještě zůstaneme – jsme přeci u moře! Budete-li mít příležitost, určitě ochutnejte brudet (či brodet). Jedná se o legendární rybí polévku, která mnohým připomíná guláš, ale pozor! Je to rybí guláš! Základem polévky bývají úhoři a doplňují ho další druhy ryb. Další ingrediencí je omáčka z rajčat, cibule, česneku, bílého vína.
Brudet bývá často součástí slavnostních menu, setkat se s ním můžete i na svatbách nebo jiných významných oslavách. Podává se jako hlavní jídlo.
Další lahůdky na chorvatském menu
Až budete sedět v restauraci a nebude tam ani jedno z výše uvedených pokrmů, máme ještě další doporučení. Máte-li rási dušené maso, volte jídlo připravené „pod pekou“ – v hliněném hrnci s poklopem. Za tzkoušku také stojí dlouho vařené hovězí maso na víně, které se podává většinou s noky, „pašticada“. Nikdy nezklamou „čevapi“ z mletého masa a vždy osvěží „maneštre“, což jsou studené polévky.
Pokud si chcete odvést chuť chorvatska s sebou domů nebo obdarovat své známé, nikdy neprohloupíte, koupíte-li chorvatské olivy, olivový olej, dalmatský pršut, šalvějový nebo levandulový med a pažský sýr (z ostrova Pag).
Levné ubytování v Chorvatsku
Beach Apartments Center
apartmány
kapacita osob: 2 - 18
cena lůžka od: 20 Eur
k moři: 10 mApartments Dramalj - Crikvenica
apartmány
kapacita osob: 2 - 24
cena lůžka od: 10,00 Eur
k moři: 100 mApartments Sun and Sea
apartmány
kapacita osob: 1-4
cena lůžka od: 40 Eur
k moři: 50 m
do Chorvatska se moc těším, ale škoda, že nemůžem nikde zajít něco ochutnat.. S naším psem to nejde,. 🙁