Pobřeží Jadranu a přilehlé ostrovy patří k nejoblíbenějším prázdninovým destinacím. Zvláště mezi obyvateli České republiky se těší Chorvatsko velké oblibě. Ročně zde odjíždí na několik desítek tisíc zájemců o klidnou, pohodovou a cenově dostupnou dovolenou. Atraktivita Chorvatska je nesporná – kromě průzračně čistého moře, bohaté fauny a flory si můžete z Chorvatska odvézt celou řadu nejrůznějších zážitků. Jedním z nich je i adrenalinová zábava – planinarstvo neboli vysokohorská turistika.
Něco málo z historie a současnosti
První horský svaz byl na území Chorvatska založen již v roce 1874, rozmach vysokohorské turistiky však nastal až po první světové válce. S přílivem vysokohorských nadšenců vzrostla poptávka po kvalitním značení. To je však na jednotlivých trasách prováděno velmi sporadicky a milovník výškových výstupů by měl mít skvělý orientační smysl a nepostradatelného pomocníka – mapu. V horách je používána pouze červená barva, která je uskupena do podoby terče s vyplněným středem. Čekáte-li nějaké speciální značení na důležitých rozcestích a křižovatkách, zřejmě budete muset vsadit na svou intuici a řídit se vlastním přesvědčením a mapou. Ani rozcestí zde totiž nejsou nijak zvláště označena.
Kam vyrazit?
Mezi místa s kvalitními podmínkami pro vysokohorskou turistiku patří bezesporu ostrov Cres, Lošinj, Krk, Rab, Brač a Hvar. Ostrovy mají ideální podmínky pro celodenní nebo několikadenní výstupy. Mezi notoricky známou cestu patří přechod přes Velebitski put. Tuto dálkovou trasu je možno absolvovat zhruba za deset dní. Pro nováčky, nebo nezkušené vysokohorské turisty se však doporučuje výšlap v rámci větší skupiny s alespoň jedním zkušeným průvodcem. Věříme, že si z členitého povrchu jednotlivých chorvatských tras odnesete nezapomenutelné zážitky.
publikováno: Čvn 2013, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko