10 zajímavostí o Chorvatsku, které vás překvapí!


ubytování Chorvatsko

Víte o tom, že se v Chorvatsku nachází nejmenší město na světě a že první turisté v Dubrovníku byli Češi? Vybrali jsme pro vás 10 zajímavostí o Chorvatsku, které vás překvapí i pobaví. Některé věci možná víte, o jiných jste možná dosud neměli tušení. Jak je to například s tím dalmatinem…?

1. Původ psího plemene dalmatin lze opravdu vysledovat do Dalmácie!

Předchůdci dalmatinů jsou sice vyobrazeni na nástěnných malbách v egyptských pyramidách, svůj původ mají však ve Středozemí. A pravděpodobně je to v Chorvatsku, odkud se potom rozšířili do celé Evropy. Ve 14. století byli využíváni jako strážci panských kočárů, a proto je často najdete na malbách z této doby.

2. Chorvatsko je jedno z mála míst, kde můžete spatřit tuleně středomořského

Tento druh tuleňů se vždy vyskytoval ve Středozemním moři, Černém moři a u oblasti kolem Kanárských ostrovů. Dnes jsou tito tuleni velmi vzácní a kvůli jejich nekontrolovatelnému odstřelu jich z desítek tisíc zbylo pouhých pár set kusů. Od roku 2010 se několik jedinců usadilo v oblasti u Puly, kde je mohou při troše štěstí spatřit i potápěči.

3. Stonské zdi jsou po Velké čínské zdi nejdelší dochovaný obranný systém na světě

Dlouhá zeď u městečka Ston byla vybudována ve 14. století a oddělila Pelješac od pevniny. V nedávné době došlo k její velké rekonstrukci. Měří 5,5 kilometru a je nejdelší po Velké čínské zdi. V Evropě nic podobného nenajdete!

4. V chorvatském Smiljanu se narodil Nikola Tesla

Ano, tento světový vynálezce pochází ze Smiljanu, který leží v Chorvatsku. Narodil se 10. července 1856 a zemřel 7. ledna 1943 v New Yorku.

5. První turisté v Dubrovníku byli Češi

Dubrovník jako první turisté navštívili Češi. Vznikla zde ozdravovna pro děti československých železničářů, český hotel Imperial i první Česká beseda v Chorvatsku.

ČTĚTĚ:   Všechny cesty na Istrii vedou do magického Motovunu

6. Chorvatsko bylo zemí, kde se nejdéle používala hlaholice

Nejstarší slovanské písmo, hlaholice, se v Chorvatsku běžně používala do 15. století a udržela se tu až do začátku 20. století. Měla trochu jinou podobu, jednalo se o tzv. hranatou hlaholici. Mnoho hlaholských památek bylo však po 1. světové válce zničeno Italy, kteří chtěli zkoncovat se vším slovanským.

7. Hum na Istrii je se svými 20 obyvateli nejmenším městem na světě

Hum leží v severozápadním Chorvatsku a toto prvenství je dokonce i zapsáno v Guinessově knize rekordů. Město Hum je menší než fotbalové hřiště.

8. Ostrov Vis si zahrál v hollywoodském filmu Mamma Mia 2

Děj filmu Mamma Mia 2 je sice situován do Řecka, nicméně jeho natáčení probíhalo v Chorvatsku. Filmový štáb vyšlo natáčení na ostrově Vis podstatně levněji!

9. V Chorvatsku byla objevena dosud nejbohatší sbírka pozůstatků neandrtálců

A stalo se tak ve významné archeologické okalite Krapina ve středním Chorvatsku.

10. Nejpopulárnějším chorvatským chlapeckým jménem je Luka a dívčím Mia

A nejpopulárnější příjmení je Horvat (obdoba našeho Čecha). Je jich v Chorvatsku okolo 22 000.

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2020, Kategorie : Chorvatsko