3 historické klenoty Istrie, které byste neměli minout


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je prošpikované historickými památkami, obdivuhodnými sakrálními stavbami i pouličním uměním. Samy o sobě jsou však historické klenoty také jednotlivá starobylá městečka, kterých je v Chorvatsku opravdu mnoho. Pokud si ale myslíte, že jsou všechny podobné, docela byste se spletli. Každé má své specifické kouzlo, svou jedinečnou atmosféru.

Až se budete příště nacházet na Istrii, nenechte si ujít návštěvu městeček Vodnjan, Bale a Rabac, pokud jste tak ještě neučinili.

Vodnjan

Městečko Vodnjan bývá považováno za jedno z historických perel Istrie. Najdete ho na jihozápadě poloostrova jen pár kilometrů od Puly. A věřte tomu, že se budete cítit tak, jakoby se tu zastavil čas. Městečko je velmi staré, je tu zachován středověký ráz, ale podle legendy sahá jeho původ až do doby prehistorické. Současné město je vlastně vybudováno na prastarých ruinách původního města Dignano. Uslyšíte tu nejen chorvatštinu, ale také italštinu, protože Italů tu trvale žije přibližně 20 %.

Co vás ve městečku čeká? Budete se procházet uličkami lemovanými kamennými domy a na každém kroku budete nasávat historii. Je tu více než 10 kostelů, muzeum sakrálního umění, středověké paláce, zdobené domy i radnice z 19. století.

Při svých procházkách budete mít příležitost ochutnat dokonalý domácí pršut nebo chipsy z panchetty jako skvělé křoupání k pivu. Známý je také jedinečný olivový olej Chiavalon z olivovníků rostoucích v okolí Vodnjanu. Je prvotřídní a mnohokrát ocenění pro svou kvalitu a výjimečnou chuť.

V okolí Vodnjanu se můžete vydat na procházku ke starým kamenným chýším, které byly postaveny technikou suché zdi.

Pokud město a jeho okolí navštívíte před hlavní sezónou nebo po ní, zažijete tu úžasný klid. Život si tu plyne svým pomalým chorvatským tempem a vy se na své dovolené dokonale zrelaxujete.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko v květnu: 5 míst, která stojí za návštěvu
Bale

Bale

Městečko Bale stojí na kopci v srdci krásné přírody, které dominuje zvlněná krajina, olivové háje, lesy louky i vinice. Najdete ho mezi městy Rovinj a Vodnjan. Také ve starobylém městečku Bale najdete úzké dlážděné uličky a kamenné domy. Centrum města je dokonce chráněná památka.

A stejně jako ve Vodnjanu, také tady budete slýchat italštinu a budete si moci pochutnat na skvělé kuchyni, která je úžasným mixem chorvatské a italské gastro scény. A i tady můžete ochutnat a zakoupit jeden z nejlepších olivových olejů v Chorvatsku. Bale je považováno za jeden z dosud neobjevených klenotů Chorvatska, tak by byla veliká škoda ho trochu neprozkoumat.

Rabac

Městečko Rabac se liší od Bale a Vodnjanu v jednom zásadním – leží u moře. Právě proto je z těchto tří míst nejnavštěvovanější turisty a v sezóně to tu praská ve švech. Turisté tu mohou obdivovat nádherné středověké stavby a velké množství památek a zároveň si užívat dny plné slunce na pěkných oblázkových plážích. Co víc si přát?

Navštivte ale městečko mimo sezónu a také tady zažijete úžasný klid a veškeré starobylé stavby, památky, sochy a uličky se vám zjeví ve zcela novém světle.

Istrie má mnoho podobných starobylých městeček a to, co sem láká turisty nejvíce je božský klid, žádný spěch a poklidná atmosféra, která tu vládne. Zastavte se ve svém shonu a nasávejte tu úžasnou atmosféru také. Vodnjan, Bale i Rabac mají své kouzlo v každou roční dobu, takže můžete vyrazit třeba hned!

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2023, Kategorie : Chorvatsko