3 neprávem opomíjené krásy Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Mnoho Čechů má v Chorvatsku oblíbené místo, na které jezdí každoročně. Není to nic neobvyklého a je to celkem pochopitelné. V Chorvatsku však existuje spoustu krásných míst, které bývají opomíjeny a je to škoda. Pokud se budete chtít vydat mimo hlavní turistické trasy, budete mile překvapeni a navíc se budete cítit jako objevitelé. Nepotkáte zde davy turistů, ale rozhodně to neznamená, že se jedná o místa méně krásná. Jenom se prostě o nich moc neví nebo leží mimo mořské pobřeží. Představíme vám některá z nich. Možná jste je navštívili nebo o nich slyšeli.

Krásné zátoky ostrova Hvar, dubrovnické hradby, přírodní park Plitvice: to vše jsou „profláknuté“ destinace. My vám však přinášíme pohled na luxusní zátoku jiného ostrova, než je Hvar, jiné hradby než ty v Dubrovníku a tip na jiný přírodní park než je Plitvice.

Zavratnica naproti Rabu – zátoka připomínající norské fjordy

Naproti ostrově Rab najdete úžasnou zátoku, která připomíná svou podobou norské fjordy. Nejvíce si ji vychutnají jachtaři nebo turisté plující výletní lodí. Když do zátoky vplujete, ocitnete se v hlubokém kaňonu, kde okolní skály dosahují výšky až 200 metrů. Zátoka nabízí úžasné koupání bez vln v blankytně čistém moři. Dostanete se sem také pěšky z obce Jablanac. Vyrazte sem po ránu nebo naopak v podvečer, kdy zde není tolik turistů a slunce, které je nízko nad obzorem, vytváří nad zátokou a na skalách působivou atmosféru.

Jedná se o chráněné území, nečekejte tu žádný stánek nebo restauraci. Veškeré zásoby si vezměte s sebou a zbytky si s sebou zase odneste. Nebuďte překvapeni symbolickým vstupným, které se zde vybírá. Možná díky tomu se jedná o opravdu čistý kus přírody.

Dva metry pod hladinou leží nejvýše položené části starého vraku válečné lodi, která zde ztroskotala v roce 1944. Zatímco se průzkumníci musí potápět s přístroji až do hloubky několik desítek metrů, vy můžete i s pouhým šnorchlem a brýlemi pozorovat zbytky lodě z hladiny.

ČTĚTĚ:   Stobreč u Splitu

Evropská čínská zeď ve Stonu

Samozřejmě má k Velké čínské zdi hodně daleko. Určitě však stojí za návštěvu, budete-li se pohybovat v okolí poloostrova Pelješac. Hovoříme o pozoruhodné 5,5 km dlouhé zdi, která kdysi chránila bohaté stonské slaniny. Zeď najdete ve městečku Ston a byla součástí velkého pevnostního systému, který se táhne z obce Mali Ston. Opevnění je dochované téměř celé, na pobřeží k němu patří válcová věž, která zde také stále stojí. Celkem zde původně stálo 40 věží a 7 pevností. Za vlády Habsburků se opevnění začalo rozprodávat obyvatelům jako stavební materiál. Část byla opravena, část se již opravit nepodařilo.

Na stavbě opevnění se podílelo mnoho významných evropských stavitelů a rozhodně stojí za návštěvu. Po hradbách je možné se na některých jeho částech projít, tak toho nezapomeňte využít.

Všichni známe přírodní park Plitvice a Krka. Říká vám ale něco Papuk?

Papuk představuje největší pohoří ve Slavonii poblíž města Požega a jedná se o jedno z nejkrásnějších přírodních míst Chorvatska. Papuk je chráněný přírodní park a úžasné místo pro rekreaci. Tady můžete jezdit na koni, vyrážet na krásné túry a zalézt si po skalách. Najdete zde spoustu turistických a naučných cest i tras pro horská kola.

Pravda, k moři je to odtud trochu daleko, ale představte si takové 3 dny v přírodě, v horách, krásných zelených lesích. Nebyla by to příjemná změna?

 

levné apartmány Rab
Ubytování na Rabu

3 Responses to 3 neprávem opomíjené krásy Chorvatska

  1. Ivona Czudková

    Zavratnica není na Rabu, ale na pevnině naproti Rabu

  2. Máme rádi CHORVATSKO

    díky, chybka opravena

  3. Ivana Češková

    Výlet po řece Cetina ❤

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2018, Kategorie : Chorvatsko