5 přírodních skvostů severního Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko vyniká úžasnou přírodou a rozhodně to není jen na pobřeží, kam většinou míříme. Krásné prostředí, nad kterým oněmíte úžasem, na vás čeká také ve vnitrozemí na severu země. Vybrali jsme pro vás 5 úžasných přírodních míst, které rozhodně stojí za vidění.

Severní část Chorvatska je skvělé místo pro turisty mířící z Čech, a to především díky vzdálenosti. Je to skvělá oblast na prozkoumávání překrásné přírody. A kdy je na to doba nejvhodnější? Je to začátek podzimu, kdy už teploty nejsou vysoké a všude je méně turistů. Objevte krásu severního vnitrozemí na těchto pěti místech Chorvatska.

1. Otok Ljubavi, jižně od Záhřebu

Na začátek pr vás máme takovou příjemnou oddechovku. Otok Ljubavi, neboli Ostrov lásky, leží na řece Mrežnica a nachází se jen kousek od Záhřebu. Je to malé odlehlé místo v přírodě, ale je to tu tak krásné, že za návštěvu rozhodně stojí. Voda je tu křišťálově čistá a osvěžující, najdete tady skluzavku do řeky a dát si můžete kávu, zmrzlinu nebo si zabrat grilovací místo a užít si báječný piknik v přírodě.

Samobor v zimě

2. Přírodní park Žumberak Samobor

V Záhřebské župě, asi 90 minut jízdy na sever, se nachází přírodní park Žumberak Samobor. Jen co sem vjedete, dostanete se do spárů ohromující přírody ideální na výlety, pěší turistiku i jízdu na kole. Zvlněné kopce, tryskající vodopády, ani potoky s vodními mlýny vám nedají spát. Je to naprostý ráj pro cyklisty s 300 kilometry cyklostezek a pro miovnáky pěších túr, kteří tu mohou využít 350 kilometrů turistických tras.

Celá oblast této pozoruhodné venkovské krajiny má rozlohu 342 m2 a je chráněna jako přírodní park. Potkáte tu vesměs zemědělce, kteří pracují na svých polích oddělených suchými kamennými zídkami. Jedná se o jedno z nejméně osídlených míst v Chorvatsku, kde je stále vidět tradiční život.

ČTĚTĚ:   Důvody, proč je květen nejlepší doba na návštěvu Plitvických jezer

3. Údolí řeky Gacka, jižně od Ogulinu

Jižně od města Ogulin teče řeka Gacka a celé její údolí stojí za to. Překrásně čistá voda a ohromující příroda kolem vás tu zkrátka pohltí. Nádherné místo a nejlepší pro prozkoumání je okolí jejího pramenu, Majerovo vrilo, který leží asi 50 km jižně od Ogulinu a 10 km západně od Plitvických jezer. Můžete tu obdivovat staré mlýny, kterých tu dříve bývalo okolo 60 a mlely mouku. Některé z nich jsou stále aktivní a tvoří tak úžasnou kulisu během podzimních procházek.

4. Durdevačské písky, severovýchodně od Záhřebu

Chorvatsko má, světe div se, také svojí malou poušť. Najdete ji nedaleko hranic s Maďarskem u města Durdevac severovýchodně od Záhřebu. Známé písky řeky Drávy sem zavál silný vítr. V dřívějších dobách se táhly přes 12 kilometrů a dostaly přezdívku Krvavé písky. Dnes je to plocha menší a můžete tu vidět velbloudy, kozy, osly, koně, slepice, pávy, lamy a více než 30 druhů motýlů.

Plitvická jezera
Plitvická jezera

5. Národní park Plitvická jezera

Na posledním místě v našem seznamu, ale co do krásy patří samozřejmě na příčku první. Víme, že Plitvická jezera jsou milionkrát profláknuté místo, které většina z vás už navštívila, ale v našem výběru prostě nesmí chybět. Nejlepší čas pro návštěvu je mimo sezónu, a to hlavně kvůli turistům, kterých je tu o poznání méně než v červenci a srpnu. Chcete vědět více o tomto přírodním skvostu? Přečtěte si některý z našich článků ZDE.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2023, Kategorie : Chorvatsko