5D muzeum – nová atrakce města Dubrovník


ubytování Chorvatsko

„Visia Dubrovnik5D museum“ je nová turistická atrakce, která bude od začátku června přístupná návštěvníkům chorvatské turistické perly na jihu země – města Dubrovník.

Jedná se o muzeum, v němž se inventivním způsobem spojují prvky zábavních parků jako je Disneyland a Gardaland s prvky moderního muzea. Muzeum se nachází v obnovené části kláštera sv. Kláry přímo u vchodu do starého městského jádra Dubrovníku. Návštěvníci se pomocí špičkové technologie 5D a Virtual Reality velmi vzrušujícím a jedinečným způsobem vydají na procházku dějinami a seznámí se s kulturními pamětihodnostmi Dubrovníku a Chorvatska od zboření Epidaura, setkání s patronem svatým Blažejem (Vlahem), přes příchod Slovanů a Avarů, boj s Araby, křižáky, až po vlasteneckou válku a procesí sv. Blažeje na Stradunu, kterým bude uzavřen historický celek. Návštěvníci se ocitnou přímo ve středu čtrnácti klíčových událostí z minulosti města.Dubrovnik Chorvatsko

Kromě třírozměrných projekcí podobných projekcím v multiplexových kinech zavane na návštěvníky ve scénách stěhování Chorvatů velebitský vítr a ve scéně velkého zemětřesení z roku 1667, což je jeden z neatraktivnějších prvků programu, pocítí dokonce otřesy půdy. Kvůli tomu je v názvu muzea uveden termín 5D, a ne 3D technologie.

Zajímavé jsou i holografické projekce Ivana Gunduliće a jiných velikánů. Holografický Gundulić, provázen laserovými a videoprojekcemi, hosty naučí verše své «Hymny svobody», připomene jim raketový útok na Dubrovník a potom jim předvede interaktivní učení lidového tance linđa. Holografické páry tanečníků návštěvníci animují svým potleskem – čím je potlesk hlasitější, tím více se tanečníků na scéně objeví.

Ale ještě než se návštěvníci vydají na dobrodružný průzkum dubrovnických a chorvatských dějin, zanechají svou stopu ve virtuální kreaci «Síť světa TM». Návštěvníci totiž pořídí fotografii své dlaně, napíšou jméno a název země, z níž přijeli, vyberou poselství míru, porozumění a tolerance. Záměrem pořadatele je, aby se touto kreací dostal do Guinnessovy knih rekordů jako kreací s největším počtem účastníků. Do projektu bylo investováno dvacet tři milionů kun a zúčastil se ho i producent Branko Lustig, který již několikrát získal Oscara za nejlepší film.

ČTĚTĚ:   Jak se žije v Chorvatsku
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko