6 tipů jak strávit den v Zadaru


ubytování Chorvatsko

Moderní chorvatská metropole v severní Dalmácii se často stává cílem mnoha turistů. Zadar nabízí vše, co si můžete přát. Krásné pláže v okolí, živé historické centrum, malebné ostrůvky téměř na dosah ruky. Město Zadar je plné zajímavostí, o které byste se při jeho návštěvě rozhodně neměli nechat ochudit. Které to jsou?

1. Projděte se po ulici Kalelarga

Staré město od západu k východu protíná ulice Kalelarga, která je považovaná za jednu z největších pozoruhodností města. Představovala hlavní komunikaci už v době, kdy zde ještě Zadar nestál. Jedná se o velmi úzkou silnici, jejíž původní šířka (Kalelarga byla ještě užší než nyní) je vyznačena v dlažbě. V této ulici se shromažďovali obyvatelé měst, vedly se tudy průvody i významná procesí.

2. Vychutnejte si kávu na Národním náměstí

Národní náměstí neboli Narodni trg najdete na západním konci Kalelargy.

Zadar

Jedná se o působivé místo s mnoha příjemnými kavárničkami. Vyberte si jednu a kochejte se poheldem kolem sebe. Sedíte na náměstí plné historických památek. Jedná se o centrum veřejného života. Přestože je rozlohou poměrně malé, živo je tu stále.

3. Seznamte se se svatou Anastázií

Svatá Anastázie pocházela z urozeného rodu v Římě a byla vychovávána jako křesťanka. Přestože měla po sňatku, rozhodla se, že dál zůstane pannou. Po smrti svého muže, který ji kvůli tomu zavíral do vězení a trápil hladomorem, rozdělila své bohatství mezí chudé a sirotky. Působila jako pomocnice sv. Chrysogona, který se stal později mučedníkem. Byl zajat a zabit a Anastázie pokračovala v jeho díle dál, dokud stejný osud nepotkal také ji. V roce 304 byla upálena na hranici.

Zadar

Jedna z nejkrásnějších sakrálních staveb na chorvatském pobřeží leží právě v Zadaru a nese jméno urozené křesťanky. Katedrála sv. Anastázie by rozhodně měla být na vašem seznamu památek, které musíte vidět. Trojlodní bazilika se stavěla ve dvou etapách. Začala se stavět ve 12. století, ale Benátčané ji zničili. Ozdobou města se stala poté znovu v roce 1324.

ČTĚTĚ:   Recenze: Hotel Alba - Kludna rodinna dovolenka

4. Vyšlapejte schody do zvonice

K působivé katedrále patří také samostatně stojící zvonice – vysoká věž, jejíž první patro pochází z 15. století a horní patra byla dostavěna až ve století 19. Dejte si tu námahu a vyšlapejte až nahoru. Nabízí se vám odtud nejkrásnější pohled na město, protilehlý ostrov Ugljan i vnitrozemské kopce pohoří Velebit.

5. Poznejte historii v Archeologickém muzeu

Vám všem, kteří máte rádi dějiny, každopádně doporučujeme navštívit věhlasné Archeologické muzeum. Vzniklo v roce 1832 a je tak druhé nejstarší v celé zemi. Podívat se v něm můžete na předměty, které se používali v Chorvatsku v minulosti, zjistíte, jak se žilo lidem v této lokalitě v době římské. Muzeum stojí na někdejším římském fóru a uvnitř najdete také jeho původní podobu.

6. Užijte si západ slunce na puntě

Nejkrásnější západy slunce jsou na zadarském poloostrově v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě, na místě, kterému se říká punta. Místo je však proslulé ještě dvěma atrakcemi: Mořskými varhany a Pozdravem slunci.

Zadar

Unikátní hudební nástroj, na který hraje samo moře, je jedním z turistických magnetů města. Tóny se tvoří díky vzduchu, který vytlačují mořské vlny z celkem 35 trubek o různých průměrech, délkách a sklonech. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić, který v roce 2006 získal Evropskou cenu za urbanistické využití veřejných prostor.

Pozdrav slunci zase představuje vizuální zážitek. Jedná se o kruh v průměru 22 metrů složený z více než 300 skleněných desek na fotovoltaických modulech. Po západu slunce se všechny světelné prvky rozsvítí a nastavený program spustí luxusní hru barevných efektů.

Den je u konce. Zbývá už jen najít restauraci s lahodným pokrmy a potom bar, kde si po celodenní túře městem vychutnáte dobrý drink. Doporučujeme zakončit den kvalitním chorvatským vínem.

ČTĚTĚ:   Krajina a příroda v Chorvatsku

 

levné apartmány Zadar
Ubytování v Zadaru

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2017, Kategorie : Chorvatsko