Adventní slavnosti v Zadaru


ubytování Chorvatsko

Advent v Zadaru
9.12.2009

Letošní adventní slavnosti v Zadaru, které potrvají čtyřicet dní a konají se od 5. prosince letošního roku do 15. ledna roku 2010, organizuje město Zadar, Turistické sdružení Zadaru a Sdružení řemeslníků města Zadaru.

Každý den se bude na několika různých lokalitách ve městě konat několik akcí. Adventní slavnosti byly zahájeny 5. prosince průvodem s mažoretkami, kouzelníky a dechovou hudbou na Branimirově nábřeží (Branimirova obala), odkud šel přes Národní náměstí (Narodni trg) na Fórum a na náměstí Pěti studní (Trg Pet bunara). Centrem oslav je Fórum, kde probíhá vánoční trh s bohatým výběrem vánočního zboží a dárků. Nechybí tu ani vánoční poštovní úřad. V několika stáncích je možno ochutnat různé tradiční vánoční speciality, každou ale jen v určitý stanovený den, např. jeden den bude specializován na koblihy, jiný zase na pokrmy z tresky apod.

Kdo bude chtít, bude si moci prohlédnout i výstavu fotografií mladých zadarských fotografů a kreseb, jejichž autory jsou děti ze dvou zadarských mateřských školek.

Vzhledem k úspěchu, s jaký se u veřejnosti při svých letních vystoupeních setkávaly skupiny zpívající typické dalmatské písně (klapy), budou tyto písně součástí adventních a novoročních oslav.

Na celém poloostrově zadarského historického jádra se bude po celé období hrát, zpívat, tančit, kouzlit, soutěžit a hrát si. Zúčastní se pěvecké soubory, taneční skupiny, klapy, hudební soubory různého zaměření a divadelní skupiny. Budou vystupovat žáci hudebních škol, připravují se klavírní a pěvecké večery, výtvarné dílny a mnoho dalších programů, mezi nimi i módní přehlídka.

Nezapomíná se ani na humanitární akce – připravuje se velká akce pro darování krve, akce 100 obědů pro ty nejpotřebnější, budou se konat sbírky pro děti postižené Downovým syndromem a pro „Konvoj do Vukovaru“.

ČTĚTĚ:   Něco málo o chorvatštině

V letošním roce se budou organizátoři snažit překonat úspěšnou loňskou atrakci – jablečný závin, který sahal od kostela sv. Simeona (Sv. Šime) po kostel P. Marie Ochránkyně zdraví (Gospa od Zdravlja).

Slavnosti budou pokračovat přes Nový rok až do svátku svaté Anastázie (Sv. Stošija), tj. do 15. ledna 2010.

Informace:
Turistické sdružení Zadarské župy (Turistička zajednica Zadarske županije): www.zadar.hr

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska