Aktivní rekreace – Novigrad


ubytování Chorvatsko

Jedním z center cestovního ruchu na Istrijském poloostrově je město Novigrad. Pro všechny, kteří se chtějí na své dovolené především aktivně rekreovat, je Novigrad tím správným místem.

Poloha a doprava

Novigrad se nachází se na západním pobřeží Istrijského poloostrova, jen 25 km od hranic se Slovinskem a 15 km od nejbližších měst Umag , Buja a Poreč. Město se rozkládá na severní straně zálivu, do kterého se vlévá od severovýchodu řeka Mirna. Okrajem města prochází silnice D75, která opisuje západní pobřeží Istrijského poloostrova, začíná na severním okraji dálnice A9 a končí u města Vodnan/Dignano. Nejjednodušší cesta do města je ale přímo ze zmíněné dálnice A9 (E751), od exitu 3 je to pouhých 6 km.

Historie

Oblast Novigradu byla osídlena od nejstarších dob, v písemných pramenech je město zmíněn v době římské jako Neapolis, šlo také o starobylé sídlo biskupství již v 5. století. Pak se zde střídali různí dobyvatelé a majitelé, jmenujme Langobardy, Franky, Benátčany, Habsburky a Italy, kdy se dostáváme do 20. století. Dobou úpadku města nastala ovšem po morech a dalších epidemiích a také mnohých válkách od 16. do 17. století, 18. století ale již znamenalo začátek nového rozkvětu s bouřlivou stavební činností.

Památky

Město si zachovalo hradby městského opevnění s branami (Porta Terraferma). Základy v 5. století má zdejší bazilika sv. Pelagia a sv. Maxima s kryptou a s novější zvonicí z konce 19. století (1883). Z velkého počtu dalších významných církevních památek zmíníme kostely Narození P. Marie Karmelské, původně z 15. století, hřbitovní kostel sv Agathy, původně románský, a také původně gotický kostel sv. Antonína. V Lapidáriu muzea je sbírka 93 kamenných památek z dávných dob i středověku. Město má řadu paláců (Rigo) a jiných stavebních památek, zejména Belvedere, lodžie a další.

ČTĚTĚ:   Nejlepší výlety v Chorvatsku

Cestovní ruch

Na rozdíl od jiných turistických středisek, která kladou důraz na zábavu, atraktivitu a noční podniky, Novigrad nabízí svým hostům sportovní dovolenou. Přímo ve městě, ale i v jeho okolí se nacházejí špičková sportoviště se hřišti a kurty vhodné jako pro amatéry a rekreanty, tak i splňující profesionální kritéria. Jsou to například fotbalová hřiště, některá i s umělou travou, hřiště na odbíjenou i plážovou, moderní sportovní hala a podobně. Pro turisty a cyklisty jsou připraveny různé stezky po okolí, dalších možností pro aktivní odpočinek je zde skutečně mnoho, jízda na koni, paintball, paragliding, volné lezení a jiné aktivity. Samozřejmostí jsou sporty a aktivity spojené s mořem, koupání, ale i jachtaření se špičkově zařízeným přístavem v novigradském zálivu.

7407356770_de34e6764a_z

Nedávno byl obnoven hotel Maestral, nádherné wellnessové a lázeňské středisko. Dlouhým článkem by byl soupis další ubytovacích zařízení, od velkých po nejmenší v soukromých domech. Oblast je známá také pěstováním vína a oliv, resp. výrobou vína a olivového oleje.

Kultura

Vedle sportu také kultura zde hraje významnou roli, pořádá se tu mnoho akcí víc než regionálního charakteru. Jsou to například Novigradské jaro, svátek sv. Pelagia, městského patrona, dřív známý jako Rybářský večer. Jde o festival sportovních a zábavních akcí a hudby, sportovní turnaje a dalších aktivit. Vyvrcholením je pak mohutný ohňostroj. V připojených osadách se konají obdobné akce, například v Dalji svátek sv. Jana Křtitele.

Akce určená pro astronomii a mytologii se jmenuje Lunas Astro Party, zájmovou činnost podporuje Setkání chorvatských sborů, gastronomii Ňam ňam Fest, hudbu Parkfest a další.

ubytování novigrad
Levné apartmány v Novigradu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2015, Kategorie : Magazín