Banky a bankomaty v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Měna, která se používá v Chorvatsku je takzvaná Chorvatska kuna (HRK, 1HRK = 100 lipa). V zemi můžete narazit na mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lipa a 1, 2 a 5 kun, dále bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 HRK. Všechny bankovky lze vyměnit v bankách, směnárnách, na poště a dalších finančních institucích.

 

croatia-s-erste-bankSměnné služby nabízejí i hotely, kempy a cestovní kanceláře. Banka jsou pravidelně otevřené od 7-20 hodin a o víkendech jen v sobotu do 13 hodin. Ve velkých městech a turisticky vytížených destinací jsou banky otevřený i delší časovou dobu a někde dokonce i v neděli. Při výměně hotovosti se v bankách platí 1% a podmínky jsou tak výhodnější než ve směnárnách. Ve většině restaurací, hotelů, obchodech lze platit kreditními kartami.

V každém větším městě jsou k dispozici bankomaty a lze tak vybrat částku do výše 3000 HRK. Při výběru zaplatíte průměrný poplatek kolem 4 eur, což je více výhodné než při směně hotových peněz. Vybírejte proto z bankomatu nejvyšší částku, kterou potřebujete, více se vám to vyplatí. Vyměnit peníze již doma nemusí být vždy výhodné a vyplatí se počkat, neboť kurz v Chorvatsku je obvykle výhodnější. Využít k výměně peněz můžete již zmíněné instituce.

Chorvatsko je pro nás cenově dostupnou zemí, a přestože ceny v restauracích jsou vysoké, při koupi potravin na tržištích a obchodech můžete značně ušetřit, neboť potraviny jsou levné a přitom velmi kvalitní. Ubytování je též záležitostí, která je velmi individuální. Lze sehnat velmi levné ubytování, ale je zapotřebí zvýšené námahy při hledání a i trochu štěstí. Pokud se včas porozhlídnete na internetu, lze sehnat i cenu 150 eur za týdenní pobyt. Ceny pohonných hmot jsou srovnatelné jako v ostatních zemích střední Evropy. Průměrné náklady na týdenní pobyt pro čtyřčlennou rodinu vycházejí zhruba na 3000 eur včetně nákladů na cestu, jídlo a vstupné.

ČTĚTĚ:   Vánoce v Chorvatsku
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2014, Kategorie : Magazín