Bohatá historie severního Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko nabízí turistům krásné moře, slunné dny, vynikající víno, rybí pochoutky a bohaté historické památky. Pro léto jako stvořené. V zimě můžete navštívit kouzelná historická města a zažívat vánoční atmosféru na tradičních vánočních trzích. Můžete se také vydat do hor a zakusit místní svahy na lyžích nebo se projet na běžkách v projetých stopách.

V zimních měsících však mnozí z nás raději zůstávají pěkně v teple domova, cestují jen prstem po mapě a nejraději by nevystrčili nos ze dveří. Právě pro ně přinášíme zajímavé informace o ne tolik turisticky známých oblastech Chorvatska. Nechte se motivovat pro své jarní a letní výlety. Vydejte se s námi na poznávací cestu a dozvíte se zajímavé informace tentokrát o severním Chorvatsku.

Historický Varaždin

Severní Chorvatsko by mohl být učiněný ráj pro ty cestovatele, kteří mají rádi historii a její pozůstatky. Tato oblast je totiž plná historických hradů a měst postavených ve stylu baroka. Zajímavá informace určitě pro mnohé bude, že Záhřeb nebylo vždy hlavní město Chorvatska. Byl jím Varaždin, který se nachází asi 80 km od Záhřebu a hlavním městem se stal v 2. polovině 18. století. Varaždin bylo vůbec první město se statusem královského města v Chorvatsku, který získalo v roce 1209. Možná kdyby jednoho dne nevyhořelo, bylo by hlavním městem až do dnešních dnů.

Varaždin

Nachází se zde Chorvatské národní divadlo a hlavním lákadlem je hrad Stari Grad z 16. století, kde se nyní nachází Městské muzeum. Mezi další památky patří katedrála a nevšední Muzeum hmyzu.

Památky z 16. století

Historické hrady v severním Chorvatku mají svou současnou podobu většinou z 16. století, tedy z doby, kdy se chtěli do západní Evropy dostat Otomané a Chorvatsko ve své severní části tomu chtělo zabránit. Proto zde najdete mnoho opevnění, které stavěly chorvatské šlechtické rody. Nejvíce se o stavbu současných historických památek zasloužili Zrinsští a Frankopané. Některé z památek však budete moci obdivovat pouze z venku, protože se v nich nachází veřejnosti nepřístupné instituce. Z některých jsou postaveny hotely, školy nebo sanatoria.

ČTĚTĚ:   Záliv Kvarner

Trakošćan: nejnavštěvovanější hrad

Nejnavštěvovanějším hradem je Trakošćan, který pochází z 13. století. V současné době má novogotickou podobu, která nese odkaz na rod Draškoviců. Ten zde sídlil v 19. století a má také zásluhu na současné podobě romantické zahrady. Zajímavá je sbírka erbů a brnění. Hrad byl obýván až do roku 1944. Poté majitelé emigrovali, hrad byl zestátněn a od roku 1954 zde existuje stálá expozice. Dnes je vlastníkem hradu Chorvatská republika.

Trakoščan

Hrady jako součást dnešního života

Hrady, jak již bylo výše zmíněno, nezastávají v severním Chorvatsku pouze úlohu historické památky pro turisty. Z hradů se staly instituce, které se využívají v běžném životě Chorvatů.

Z největšího hradu v celém Chorvatsku, Klenovnik, který pochází z počátku 19. století, bylo vybudováno sanatorium. Z hradu Bežanec, který v 19. století prošel významnou rekonstrukcí, se stal hotel. Najdete ho 12 km východně od Velikiho Taboru (šestiboká pevnost z 12. století). Dalším příkladem, kdy hrad není turistickou atrakcí, je hrad Feštetić ve vesnici Pribislavec, ve kterém sídlí škola.

Za pozornost a za výlet stojí také zřícenina hradu Kalnik z 13. století. Nachází se na skále a přináší výletníkům úchvatný výhled do okolí. Možná kvůli tomu, že je to zřícenina, zde žádná instituce nesídlí. Na opravu by bylo potřeba spoustu peněz a času. Turistům tak zůstává jako kouzelná historická památka hodna obdivu.

Kalnik

Krapina – odkaz na velmi vzdálenou historii

Pravděpodobně by vás nenapadlo město Krapina navštívit, nebýt jedné zajímavé věci. Nachází se zde totiž Muzeum neandrtálců, které patří mezi špičku světových muzeí. Bylo postaveno v místě archeologického naleziště Hušnjakovo. V roce 1899 tu byly objeveny pozůstatky lidí a a zvířat starých 130 000 let. Muzeum zde stojí od roku 2010 a jedná se o opravdový unikát, který již získal mnohá mezinárodní ocenění.

ČTĚTĚ:   Vlakem a autobusem po Kvarneru

Krapina_Muzeum neandrtálců

Kumrovec a Marija Bistrica

Pokud pojedete kolem, zastavte se v obci Kumrovec, kde se narodil prezident Tito. Najdete zde skanzen s přibližně dvacítkou domů a mezi nimi ten Titův. Známé město je také Marija Bistrica. Ve zdejším kostele se nachází soška madony s dítětem z černého dřeva, která pocjází z 15. století. Každý rok ho přijde shlédnout 600 000 poutníků.

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko