Britové si všímají krás Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Britský novinář Quentin Letts napsal o svém pobytu na chorvatském Jadranu článek, který vyšel v listu „Daily Mail“. Novinář v něm neskrývá své nadšení. Celkem třikrát v posledních čtyřech letech zde prožil dovolenou.

„Podivný jazyk, podivní lidé a chybějící samohlásky dávají této zemi šarm. Tady cvrčci cvrčí jako o závod. Slunce praží na hlavu a z houští znenadání s mekotem vyběhne koza. Před námi se na okraji úzké strmé cesty zaleskne malá zátoka, v níž snad, jak doufáme, nalezneme kavárničku a oblázkovou pláž“, napsal novinář Letts ve svém článku.

Dalmácie se podobá španělskému pobřeží v sedmdesátých letech minulého století se spoustou malých osad s několika domky.

»Užívám si rozmanitosti Chorvatska. V těch starých vesnických domech a v té jednoduchosti je romantika“, napsal autor článku. Prozradil čtenářům, že zde v posledních čtyřech letech třikrát prožil prázdniny a udatně zápasil s chorvatskými frázemi.

Dvakrát byl na Istrii, kterou nazývá „shakespearovskou Ilyrií“. Istrie se podobá Itálii, tvrdí autor článku, ale bez „latinského naparování místních obyvatel“ je poklidnější. Minulé léto prožil v nejjižnější části chorvatského Jadranu, na poloostrově Pelješac, kde ho zvláště nadchlo přístavní městečko Trstenik.

„Chorvatsko vás okouzlí svým šarmem, protože se vůbec nepodobá uspěchané, přeplněné, globalizované Evropě. Není do té míry ovlivněna modernismem“, napsal Quentin Letts.

levné Chorvatsko, Dalmácie, Trstenik

V letovisku Trstenik nebylo mnoho turistů, přestože tam pobýval uprostřed sezóny. Z

důraznil, že jsou v Chorvatsku ceny mnohem nižší než doma v Británii.

V Dalmácii je skoro panenské pobřeží, které je dlouhé mnoho kilometrů. Většina domů vypadá jako v Napoleonových dobách, i když v městečku Orebić, odkud jezdí trajekt na ostrov Korčula, nedávno vyrostlo také několik ošklivých domů“, popisuje své dojmy novinář Letts. „Většinu evropského pobřeží již zdevastoval kapitál a je s podivem, že buldozery a hotelové řetězce nadnárodních společností již nezničily také toto překrásné místo“, píše autor v záběru svého článku. „Chorvatsko zůstalo zachováno díky tomu, že bylo v době komunismu v izolaci a potom vedlo obrannou válku. Změní se to brzy? Poté, co si vybojovali nezávislost, Chorvaté by o ni mohli znovu přijít, tentokrát díky Bruselu“.

ČTĚTĚ:   Ostrov Hvar - nejslunnější místo v Chorvatsku

„Daily Mail“
www.dailymail.co.uk, www.croatia.hr

 

 

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2012, Kategorie : Chorvatsko