Ceny v Chorvatsku 2023: jak je to doopravdy?


ubytování Chorvatsko

Rádi byste se letos opět vydali do Chorvatska, ale bojíte se, že se vám dovolená nepříjemně prodraží? Přechod na euro společně s inflací s cenami v Chorvatku sice zahýbali, ale nejedná se o nic tak dramatického, jak se na nás sype stále z médií. Podle místních obyvatel vzrostly letos ceny oproti loňskému roku přibližně o 20 %, takže je to velmi podobné jako všude jinde. Buďte si jistí, že si i letos můžete užít letní dovolenou v Chorvatsku tak jako každý rok.

Až si budete hledat ubytování, podívejte se nejdříve na nabídku First a Last minute. Můžete tím hodně ušetřit. Soukromé apartmány takové nabídky stále nabízí a slevy se pohybují v desítkách procent.

Jak vzrostly ceny za ubytování v soukromých apartmánech

Ceny v Chorvatsku rostou každý rok o cca 5 – 10 %, což potvrzují i kempy a velké hotely. V Chorvatsku je u Čechů stále nejvíce oblíbené ubytování v soukromých apartmánech. Kromě toho, že se jedná o příjemné bydlení v soukromí, je také oproti hotelům obecně levnější. Malá soukromá ubytování ale podražila minimálně, nebo vůbec. Často se potýkají s nedostatkem turistů, takže si navýšení cen jednoduše nemohou dovolit.

Pokud si budete všímat klasických nabídek bez slev, zjistíte pravděpodobně, že letos ceny stouply o cca 5 eur na noc pro 4 osoby, což není nic až tak dramatického. Stále si tedy můžete dovolit dovolenou na svých oblíbených místech v Chorvatsku.

Protože stále většina Čechů upřednostňuje vlastní dopravu a taktéž stravování, zjišťovali jsme pro vás, jak se nyní aktuálně pohybují ceny benzínu a nafty a samozřejmě jsme se také zaměřili na cenu jídla v supermarketech. Můžeme vás uklidnit, ceny jsou podobné jako u nás.

Pohonné hmoty jsou v Chorvatsku zastropované. Kolik zaplatíte?

Benzín a nafta jsou komodity, jejichž ceny byly donedávna nejisté a příliš vysoké. V Chorvatsku jsou ceny pohonných hmot regulované státem a jsou zastropované. Pokud budete chtít znát aktuální cenu, nezapomeňte ji sledovat na internetové stránce hak.hr., každé druhé pondělí se aktualizují.

ČTĚTĚ:   Kornić na ostrově Krk

V době psaní článku, na začátku června, se ceny za naftu i benzín pohybovali okolo 1,32 eur.

View of the Preko, Croatia

Jak se změnily ceny potravin a kde nejlevněji nakoupit?

Ceny potravin vzrostly po celé Evropě. Chorvatsko bohužel není výjimkou. Budete-li ale nakupovat chytře, můžete se dostat na ceny velmi podobné těm, za které nakupujete jídlo u nás v Čechách. Jen je potřeba vybírat velké supermarkety a vyhýbat se velkým nákupům v malých soukromých obchodech. Tam je samozřejmě cena mnohem vyšší, ale to jistě znáte. Níže najdete malý seznam potravin s cenami v supermarketu Konzum na ostrově Vir.

Půlkilový chléb – 1,30 EUR

Mléko – 1,70 EUR

Kuřecí párky 1 kg – 2,20 EUR

Prsní řízky 1 kg – 9 EUR

Kobliha – 0,50 EUR

Jablka 1 kg – 1 EUR

Paprika – 1 kg – 3 EUR

Budete si moci letos dovolit jídlo v restauraci?

Pokud si letos v Chorvatsku budete chtít zajít na jídlo do restaurace či místního fast foodu, vaši peněženku to rozhodně nezruinuje. Samozřejmě si restauraci zvolte podle sebe a svých preferencí, ale jestli nechcete platit majlant, nechoďte do prvního podniku, na který narazíte. V nablýskané restauraci přímo na pláži byste se cenám možná hodně podivili.

Mimo centrum a v méně turistických lokalitách se najíte levněji. Často ale paradoxně mnohem lépe a navíc tam zažijte tu pravou chorvatskou atmosféru, než v turisticky profláknuté a předražené restauraci na pláži. Ceny se také liší podle lokalit. Ve městě Hvar zaplatíte za zmrzlinu 7,5 EUR, zatímco v letovisku Biograd na Moru po vás budou chtít jen 2 eura. Ale třeba za takovou kávu už běžně dáte 2 eura téměř po celém Chorvatsku.

Níže najdete orientační ceny za jídlo v chorvatské fast food restauraci mimo hlavní sezónu.

ČTĚTĚ:   Okrug Gornji u Trogiru - jižní Dalmácie

Čevapi – 6 EUR

Hamburger – 5,40 EUR

Pizza – 7 EUR

Hranolky – 2,70 EUR

Coca Cola 0,2 l – 2,20 EUR

A ještě jedna poslední rada na závěr ohledně nově zavedeného eura. Pokud máte stále kuny, vyměňte je za eura co nejdříve. Letos vám je ještě vymění v jakékoliv bance nebo na poště. Příští rok to už bude obstarávat pouze Národní banka v Zagrebu, což by už pro hodně turistů mohl být problém.

Ceny v Chorvatsku 2023: jak je to doopravdy?
4.7 (93.33%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2023, Kategorie : Chorvatsko