Ceny v Chorvatsku letos – jak ušetřit a co to stojí


ubytování Chorvatsko

Kolik vás to bude letos stát a za kolik si v Chorvatsku letos nakoupíte?

S rodinou cestuje na dovolenou do Chorvatska dvě třetiny Čechů. K Jadranu zhruba 90% českých návštěvníků vyráží k moři a vyhledávají jej kvůli přírodě. Loni nejvíce Čechů do Chorvatska dorazilo v červenci. Návštěvníci z České republiky byli loni pátou nejpočetnější zahraniční skupinou v Chorvatsku, přijelo jich 775.000. 

pláž chorvatsko

Hranice se uvolnily pro všechny

Od 1. května 2022 byla v Chorvatsku zrušena ochranná opatření týkající se překračování chorvatských hranic. Podmínky jsou nyní stejné jako před vypuknutím pandemie COVID-19 tj. žádné nutné očkování či testování. Do země tak můžete vstoupit pouze s platným cestovním pasem či občanským průkazem. Nezapomeňte, že doklad totožnosti bude vyžadován i od nezletilého dítěte. Nadále není nutné vyplňovat ani žádný příjezdový formulář.

Nadále ale zůstává v platnosti v Chorvatsku povinné nošení roušek nebo respirátorů ve všech zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče. Není tak od věci si s sebou nějaké přibalit. Podle tamnější vlády je epidemiologická situace stabilní, a tak byla další opatření týkající se zamezení šíření nákazy zrušena.

ubytování v chorvatsku

Většina Čechů cestuje do Chorvatska podle ředitele Chorvatského turistického sdružení autem, volí ubytování v soukromí. Druhým nejčastějším typem ubytování, které Češi vybírají, jsou kempy, na třetím místě jsou hotely.

Kolik stojí cesta do Chorvatska

Do Chorvatska se můžete vydat dvěma různými cestami, a to buď přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko. Od toho se budou také lišit poplatky, které na dálnicích zaplatíte. Pokud je vaším cílem Split, oblíbená Makarská nebo Baška Voda či další, zřejmě vyrazíte přes Brno, Vídeň, Gratz a slovinský Maribor. V takovém případě potřebujete rakouskou dálniční známku která stojí 9,5€ na deset dní a slovinskou dálniční známku za cenu 15€ na týden. Za případnou Maďarskou dálniční známku pak dáte 10€ stejně jako na Slovensku.Všechny dálniční známky můžete koupit online.

V Chorvatsku nepotřebujete dálniční známku, zaplatíte ale mýtné podle počtu ujetých kilometrů po dálnici a vyjde vás to zhruba na 0,10€ na kilometr. Při vjezdu na dálnici dostanete kartičku, kterou odevzdáte na výjezdu a zaplatíte podle projetého úseku. Doporučujeme platit kartou.

ČTĚTĚ:   Dlouhou stezkou po chorvatském pohoří Velebit
pláže v Chorvatsku

Ceny jídla v obchodech a restauracích v Chorvatsku

Ceny potravin zůstávají veskrze tak, jak jsme byli zvyklí v minulých letech. Například za 1 kg pomerančů zaplatíte cca 13 kun, za kilo jablek cca 10 kun. Ceny potravin jsou stále srovnatelné s těmi našimi, například oproti Itálii se jedná o výrazně levnější zemi. Za stravování v restauracích zaplatíte za jídlo s pitím pro jednu osobu cca 240 Kč (67 HRK). Litr mléka vás bude stát cca 22 Kč, dvoulitrová Coca Cola 51 Kč, balená voda kolem 30 Kč.

Od ledna 2023 už budou kuny minulostí, oficiálně se začne platit eury. Chorvatsko vstupuje do eurozóny. Kunami se bude dát platit ještě první dva lednové týdny 2023.

Chorvatsko se stane také součástí schengenského prostoru, což by znamenalo především zrušení kontrol na hranicích se sousedními zeměmi. Další velkou novinkou je spojení Dubrovníku se zbytkem Chorvatska přes most na poloostrov Pelješac.


Ceny v Chorvatsku letos – jak ušetřit a co to stojí
3 (60%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2022, Kategorie : Chorvatsko