Chorvatská Istrie


ubytování Chorvatsko

Od Umagu do Puly se podél pobřeží Jadranu prostírá jeden z velkých turistických regionů ve Středomoří. Nedávno zrestaurovaná starobylá městečka obklopená turistickými letovisky vytvářejí správnou romantickou kulisu a pravé kouzlo pro trávení příjemné středomořské dovolené.

 

Pro místní obyvatele je typické, že mnozí z nich podle starého zvyku každé ráno vyplouvají na moře za rybolovem, který je však neuživí, a proto si jejich rodiny vydělávají přes léto pronajímáním pokojů ve svých domech. Ve vnitrozemí, kde nepůsobí přitažlivost moře, podřimuje život ve starých malebných vesničkách umístěných většinou na nějakém pahorku. Do zaostalého vnitrozemí přinesla hospodářský rozvoj stále populárnější agroturistika, program na podporu výstavby ekologické turistické infrastruktury zahájený v polovině 90. let. V aktuálním katalogu je vedeno více než 200 selských statků, usedlostí a venkovských stavení, kde lze vychutnat typickou istrijskou kuchyni, poznat na vlastní kůži sedlácký život a přenocovat, nebo zde strávit dovolenou.istra4_extra

Novigrad

Stejně jako všechna starobylá městečka na západním pobřeží Istrie, je také Novigrad obklopen ze všech stran zelení. Byl vybudován na úzkém výběžku pevniny do moře a dodnes si uchoval středověkou strukturu. Turisty přitahují gotické měšťanské domy, románské věže a romantická atmosféra úzkých uliček a otevřených náměstí. Historické jádro je obklopeno zachovalými středověkými hradbami s cimbuřím. Nejvýznamnější stavební památkou je románská bazilika sv. Palagia. V blízkosti Novigradu byl otevřen Aquapark Istralandia a to u vesnice u vesnice Brtonigla.

Pazin

Městečko ležící v srdci Istrie zaujme hlavně zdejší pevností stojící nad 120 m hlubokou strží. K dalším pozoruhodnostem patří kastel, jedna z dobře udržovaných chorvatských pevností.

30 km od Pazinu leží pod masivem Čičarija na návrší stará část města Buzet a pod ní nový Buzet. Z Pazinu směrem na Plomin narazíte po 8 km na opevněnou selskou osadu Gračiště, která se pozvolna restauruje s pomocí studentů ze Záhřebu. Zajímavostí je městská brána, hlavní náměstí se Šalamounovým palácem, biskupskou kaplí a další historické památky.

ČTĚTĚ:   Ostrovy Chorvatska - Brač


ubytování Novigrad
Levné apartmány v NovigraduOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Magazín