Chorvatské hospodářství


ubytování Chorvatsko

V pobřežních oblastech hraje důležitou roli zemědělství, přičemž se mnoho plodin produkuje jen pro vlastní potřebu. Pěstuje se především víno, olivy, zelenina, ovoce a obilí. S vinnou révou se můžete setkat téměř všude, kde jen trochu vhodná půda. Tam, kde se nedají pěstovat žádné plodiny, se chovají kozy nebo ovce.

121Hlavními zemědělskými oblastmi jsou náhorní plošina Ravni kotari poblíž Zadaru, okolí Splitu a údolí Konavle jižně od Dubrovníku. Mezi ostrovy a poloostrovy je intenzivním zemědělstvím znám především Pelješac. Zemědělství silně určuje ráz také ostrovů Hvar, Šolta, Brač a Korčula. Pro mnoho rodin na pobřeží představuje rybolov důležitý vedlejší příjem, ale i jeho význam v minulých letech rapidně klesl, podobně jako v jiných středomořských zemích. U chorvatského pobřeží se chovají v hojné míře ústřice a mušle. Největší chovné stanice jsou v Limském zálivu na Istrijském poloostrově, v Jižní Dalmácii je to oblast Malostonského a Stonského průlivu, hlavně městečko Ston na poloostrově Pelješac. Menší chovná stanice je i na jihu Istrie u Banjole.

Dokud neovládl chorvatské pobřežní oblasti a ostrovy cestovní ruch, bylo velice důležitým hospodářským odvětvím Chorvatska lodní stavitelství. Dodnes existuje několik významných loděnic v Dalmácii, jako je to například v Trogiru nebo ve Splitu. Kromě toho je zde významná textilní výroba, obuvnictví a kožedělný průmysl, chemický průmysl, strojírenství, průmysl oceli a železa, nábytkářský, farmaceutický, potravinářský průmysl a průmysl poživatin. Těžký průmysl na dalmatském pobřeží se koncentruje téměř výhradně do aglomerací Splitu, Zadaru a Šibeniku.

Bez ohledu na velice intenzívní a stále se rozvíjející cestovní ruch, není zatím příliš rozvinutý sektor služeb. S podílem přesahujícím pětinu chorvatského hrubého domácího produktu a více než desetiprocentním podílem pracovníků je rozhodujícím hospodářským odvětvím turismus, který má v současné době také velký význam jako motor dalšího růstu hospodářského rozvoje Chorvatska.

ČTĚTĚ:   Nejvhodnější trasa do Chorvatska
Chorvatské hospodářství
2.9 (57.32%) 82 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2014, Kategorie : Magazín