Chorvatské ostrovy – Drvenik Veli


ubytování Chorvatsko

Nevelký ostrov Drvenik Veli o rozloze 12 km2 leží v severozápadní části Středodalmatských ostrovů v části Splitské souostroví, 8 km jihozápadně od Trogiru a 22 km západně od Splitu. Nejbližší pobřeží pevniny je severozápadním směrem 1,8 km přes Drvenický průliv.

Od ostrova Šolta na jihovýchodě ho odděluje Šoltský průliv, na západě se pak z moře vynořuje za Drvenickými vraty ostrov Drvenik Mali. Při východním a jižním pobřeží ostrova je rozeseto několik malých ostrůvků,

Doprava

Drvenik Veli má dobré spojení lodí s Trogirem a odtud i se Splitem, trajekt sem jede 45 minut. Další spojení jen na sousední Drvenik Mali. Na ostrově jsou trochu udržované cesty jen v ve Velkém Drveníku, jinak v krajině jde o cesty prašné.

Příroda

ostrov DrvenikPobřeží je velmi členité a místy skalnaté. Zařezávají se do něho četné zátoky, které ale lemují příjemné menší oblázkové a někde i písečné pláže. Největší zátokou je Solinska na jihovýchodě, Mala Luka na severozápadě a Drvenik na severozápadě. Ostrov je poměrně rovinatý až přechází v pahorkatinu, z jeho kopců je nejvyšším bodem Buhaj s výškou 178 metrů nad mořem na východě ostrova.

Osídlení

Ostrov byl osídlen již v antické době, byla zde osada Tariona. Další osídlení známe až z 13.století, ale přicházely další vlny, zejména v 15. století a pak v 16. století v nebezpečí před Turky. Z památek se dochoval gotický farní kostel sv. Jiří (Sveti Jure) s barokním mobiliářem a několik domů trogirské šlechty z 18. století. Do nich byly vezděny pozůstatky z antických staveb. Mimo obec stojí barokní kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola).

Ostrov má dnes asi 170 obyvatel, které se zabývá zemědělstvím, rybařením, vinařstvím, pěstování oliv a cestovním ruchem. Největší obcí je Drvenik Veliki, lidově zvaný Veliki Porat, v nejhlubší zátoce na ostrově. Přístaviště chrání pobřežní hráz s hloubkou moře 8 metrů. Na ostrově je dále několik malých osad a stojí zde i dva majáky, první na molu v přístavišti a druhý na přístavním vlnolamu.

Cestovní ruch

Ostrov navštěvuje každý rok stále větší počet rekreantů, kteří sem jezdí za klidem, odlehlostí, pěknou přírodou a velmi dobrými možnostmi ke sportovního rybolovu, potápění, jachtingu s dobrou možností kotvení. Na východní straně ostrova poblíž ostrůvku Krknjaše je další vhodné místo pro kotvení. Najdeme zde i dobré podmínky ke koupání a k dalším vodním sportům.

Drvenik Veli

Z mnoha písečných a skalnatých pláží lze jmenovat zátoku Grabule západně od Velkého Drvenika Veli, která je chráněné před větry. V zátoce proti ostrůvkům Mali a Veli Krknjaš jen také pěkná zátoka s restaurací. Možnosti ubytování jsou zde pouze v soukromí.

Ostrov nabízí ničím nerušené prostředí a téměř nedotknutou přírodu, a lze ho v podstatě pohodově procházkou bez problémů projít napříč celý.


apartmány drvenik veli chorvatsko
Levné ubytování na ostrově Drvenik Veli

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Jižní Dalmácie - Split