Chorvatské ostrovy – Drvenik Veli


ubytování Chorvatsko

Nevelký ostrov Drvenik Veli o rozloze 12 km2 leží v severozápadní části Středodalmatských ostrovů v části Splitské souostroví, 8 km jihozápadně od Trogiru a 22 km západně od Splitu. Nejbližší pobřeží pevniny je severozápadním směrem 1,8 km přes Drvenický průliv.

Od ostrova Šolta na jihovýchodě ho odděluje Šoltský průliv, na západě se pak z moře vynořuje za Drvenickými vraty ostrov Drvenik Mali. Při východním a jižním pobřeží ostrova je rozeseto několik malých ostrůvků,

Doprava

Drvenik Veli má dobré spojení lodí s Trogirem a odtud i se Splitem, trajekt sem jede 45 minut. Další spojení jen na sousední Drvenik Mali. Na ostrově jsou trochu udržované cesty jen v ve Velkém Drveníku, jinak v krajině jde o cesty prašné.

Příroda

ostrov DrvenikPobřeží je velmi členité a místy skalnaté. Zařezávají se do něho četné zátoky, které ale lemují příjemné menší oblázkové a někde i písečné pláže. Největší zátokou je Solinska na jihovýchodě, Mala Luka na severozápadě a Drvenik na severozápadě. Ostrov je poměrně rovinatý až přechází v pahorkatinu, z jeho kopců je nejvyšším bodem Buhaj s výškou 178 metrů nad mořem na východě ostrova.

Osídlení

Ostrov byl osídlen již v antické době, byla zde osada Tariona. Další osídlení známe až z 13.století, ale přicházely další vlny, zejména v 15. století a pak v 16. století v nebezpečí před Turky. Z památek se dochoval gotický farní kostel sv. Jiří (Sveti Jure) s barokním mobiliářem a několik domů trogirské šlechty z 18. století. Do nich byly vezděny pozůstatky z antických staveb. Mimo obec stojí barokní kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola).

Ostrov má dnes asi 170 obyvatel, které se zabývá zemědělstvím, rybařením, vinařstvím, pěstování oliv a cestovním ruchem. Největší obcí je Drvenik Veliki, lidově zvaný Veliki Porat, v nejhlubší zátoce na ostrově. Přístaviště chrání pobřežní hráz s hloubkou moře 8 metrů. Na ostrově je dále několik malých osad a stojí zde i dva majáky, první na molu v přístavišti a druhý na přístavním vlnolamu.

ČTĚTĚ:   Zaton u Ninu

Cestovní ruch

Ostrov navštěvuje každý rok stále větší počet rekreantů, kteří sem jezdí za klidem, odlehlostí, pěknou přírodou a velmi dobrými možnostmi ke sportovního rybolovu, potápění, jachtingu s dobrou možností kotvení. Na východní straně ostrova poblíž ostrůvku Krknjaše je další vhodné místo pro kotvení. Najdeme zde i dobré podmínky ke koupání a k dalším vodním sportům.

Drvenik Veli

Z mnoha písečných a skalnatých pláží lze jmenovat zátoku Grabule západně od Velkého Drvenika Veli, která je chráněné před větry. V zátoce proti ostrůvkům Mali a Veli Krknjaš jen také pěkná zátoka s restaurací. Možnosti ubytování jsou zde pouze v soukromí.

Ostrov nabízí ničím nerušené prostředí a téměř nedotknutou přírodu, a lze ho v podstatě pohodově procházkou bez problémů projít napříč celý.


apartmány drvenik veli chorvatsko
Levné ubytování na ostrově Drvenik Veli

Chorvatské ostrovy – Drvenik Veli
4.3 (86.67%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Jižní Dalmácie - Split