Chorvatské ostrovy na prodej! Při jejich koupi můžete tvrdě narazit


ubytování Chorvatsko

Podél chorvatského pobřeží leží v Jaderském moři spousta ostrůvků v soukromém vlastnictví. Láká vás také představa vlastnit svůj soukromý ostrov? Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Majitelem ostrova se stát můžete, ale za podmínek, které vás možní velmi rychle odradí.

Představa toho, že budete vlastnit privátní ostrov s luxusním apartmánem, kam budete jezdit lenošit každé léto a kde vás nikdo nebude otravovat, se vám nejspíš po přečtení tohoto článku sesype jako domeček z karet. Když dojde v Chorvatsku na koupi ostrova, má to totiž hned několik háčků. A to je nejspíš důvodem, proč jsou stále v nabídce.

Báječná dovolená u blízkých Kornatských ostrovů

Háček číslo jedna: na ostrov musíte umožnit vstup i ostatním

Bude se vám to zdát možná divné, ale je to tak. Pokud se rozhodnete v Chorvatsku koupit ostrov, musíte si především uvědomit, že nikdy nebude jen a jen váš. Nemůžete totiž nikomu znemožnit přístup na ostrov. Kdokoliv se může koupat na plážích ostrova, kotvit u břehu nebo plout poblíž jeho pobřeží. V podstatě tedy nikdy se nebude jednat o váš soukromý ostrov. Stanete se pouze jeho majiteli. Nehledě na to, že námořní majetek nespadá do kategorie soukromého majetku. Jde o společný majetek, na kterém je zakázána výstavba. A tady jsme se dostali k podstatnému druhému háčku.

Háček číslo dva: rodinný domek si tu nepostavíte

Na vidinu dokonalého ráje, kde si postavíte domek snů a budete si užívat důchodu nebo nějakého homeoffice, rovnou zapomeňte. Je téměř jisté, že pokud v inzerátu uvidíte ostrov na prodej, s velkou pravděpodobností na něm bude zakázána jakákoliv výstavba. Většina pozemků je na ostrovech klasifikována jako pastviny, lesní plochy nebo zemědělské pozemky. Jedinou výjimkou, kdy je stavba povolena, je rodinná farma. Ta ale kýženou pohodu v budoucnu rozhodně nepřináší.

ČTĚTĚ:   Ceny vstupů do národních parků Chorvatska

Prodejci často používají tuto klauzuli, aby přesvědčili kupující, že si vlastně na ostrově mohou postavit dům. Ve skutečnosti si však mohou postavit pouze zemědělské budovy, což vytváří další problém pro potenciální kupce, kteří by chtěli soukromý ostrov jen a pouze pro sebe.

Jeden příklad za všechny

Našli jsme jeden inzerát. V současné době je k prodeji ostrov Veliki Školj o rozloze 21 677 m2, který leží mezi pevninou a poloostrovem Pelješac v zátoce Mali Ston. V inzerátu se uvádí, že se jedná o ideální ostrov pro glamping resort, naturistický resort, svatby, ochutnávky ústřic a návštěvy ostrovních ústřicových farem.

V inzerátu je dále uvedeno, že ostrov je jako dělaný pro soukromé večírky, teambuildingy a různé akce. Na ostrově je krásný borový les, jeden kamenný dům z roku cca 1968 a zdroj pitné vody. Píše se, že je možné na ostrově postavit další kamenný dům s osázeným olivovým hájem, nebo nějakou jinou kulturou, a zaregistrovat ho jako rodinnou farmu. Na ostrově prý dřímá velký potenciál a spousta příležitostí pro rozvoj různých projektů. Cena? 325 000 eur, což je cca 8 000 000 Kč. To docela jde, když to srovnáte s cenami pozemků v současné době u nás, co myslíte?

Z inzerátu tedy vyplývá, že nový majitel si tu bude moci postavit montovanou budovu, jestli se rozhodne pro zemědělství. Pokud by se zabýval například chovem měkkýšů, může zde být postaven nějaký druh pontonového kotviště.

Pro někoho s podnikavým duchem to opravdu může být skvělá příležitost. Ale nechtěli byste od soukromého ostrova přeci jenom něco trochu jiného?

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2024, Kategorie : Chorvatsko