Chorvatské pláže jsou nadprůměrně čisté


ubytování Chorvatsko

Kromě chorvatských občanů, kterým jsou již dlouho dostupné údaje o kvalitě moře, omývající pláže podél jadranského pobřeží, od nynějška mohou i občané Evropské unie najít informace o plážích, na kterých se v Chorvatsku chtějí koupat. Údaje o kvalitě moře ke koupání na chorvatských plážích, které se čistotou řadí k evropské špičce, jsou dostupné i na hojně navštěvovaných internetových stránkách Evropské agentury pro životní prostředí (www.eea.europa.eu). Každý rok začátkem června uveřejní EEA zprávu o kvalitě vody ke koupání na evropských mořských a říčních pláží, na základě výsledků monitoringu z předcházející sezóny koupání. Nedávno byla uveřejněna »Evropská roční zpráva o kvalitě vody ke koupání za rok 2009«, kterou společně připravily EEA a Evropská komise a v níž byly poprvé uvedeny i údaje o kvalitě mořských koupališť a chorvatských plážích. Cílem roční zprávy není poskytování aktuálních informací o plážích za stávající turistickou sezónu, nýbrž přehled údajů o kvalitě vody za uplynulý rok ve srovnání s dřívějšími sezónami koupání.
Modré vlajky Chorvatsko
V zemích EU se provádí monitoring asi na 20 000 místech, určených ke koupání, z čehož jsou dvě třetiny na mořských plážích a třetina u řek a jezer (95,6% mořských pláží a 89,4% říčních a jezereních koupališť uspokojilo minimální, závazné požadavky).

Zpráva o Chorvatsku obsahuje údaje o 905 otestovaných místech na mořských plážích v chorvatské části Jadranu. V roce 2009 uspokojilo 99,6 procent vody na koupání předepsanou kvalitu a v loňské sezóně na žádné pláži nebylo koupání zakázáno. Zprávu o kvalitě vody ke koupání v moři vypracovalo Ministerstvo životího prostředí, pozemkovych úprav a stavebnictví – Oddělení ochrany moře ve spolupráci se správními orgány přímořských žup, Institutem oceánografie a rybářství a také Agenturou ochrany životního prostředí.

Při příležitosti Světového dne ochrany životního prostředí byly v četných chorvatských letoviscích na začátku sezóny 2010 již počtrnácté slavnostně vyvěšeny modré vlajky. Kromě toho získaly chorvatské pláže v letošním roce i uznání Evropské komise. V její zprávě se uvádí, že Chorvatsko podle čistoty vody ke koupání patří ke špičkám evropských koupališť a že se nachází ve skupině nad evropským průměrem.

ČTĚTĚ:   Dovolená s dětmi v Chorvatsku

«Modrá vlajka» je mezinárodní ekologický program ochrany podmoří a životního prostředí na pevnině, jehož cílem je podpora trvale udržitelného hospodaření a jeho řízení v této oblasti. Do programu je zahrnuto asi šedesát států, v nichž je cestovní ruch jedním ze strategických cílů.

Modrá vlajka se dá získat jenom jednou za sezónu a žádost o ní se musí každý rok doručit předepsaným způsobem, jestliže chce zájemce toto uznání znovu získat.

V letošním roce získalo modrou vlajku 116 chorvatských pláží a 20 marín. Nejvíce je jich získala severní část Chorvatska – Istrie a to konkrétně kraj Poreč, dokonce dvacet, následují Rovinj a Vrsar, v každém z nich je jich devět. Šest vlajek získaly pláže ve vnitrozemské části Chorvatska a pět z nich obdrželo záhřebské jezero Jarun.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko