Chorvatsko v roce 2019 bude znovu číslo jedna pro České turisty


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko letos opět očekává 20 milionů turistů, kteří realizují kolem 110 milionů přenocování. Česká republika zde při tom s téměř 800 000 příjezdy a 5,5 miliony přenocování zaujímá vysokou pátou příčku mezi nejlepšími trhy. Od počátku roku do dnešního dne Chorvatsko zaznamenalo o 14 procent více turistů a o sedm procent více přenocování než ve stejném období v loňském roce a první výsledky naznačují, že předsezóna bude dobrá a že lze očekávat kvalitní turistický rok. 

„Očekáváme, že čísla budou rovna loňskému roku nebo o jedno či dvě procenta vyšší,“ uvedl chorvatský ministr cestovního ruchu.
Chorvatsko plné života
„Jsme potěšeni, že je Chorvatsko mezi českými turisty stále cílem číslo jedna pro letní dovolenou, a k pozitivnímu trendu jistě přispěje nová letecká linka společnosti Ryanair, která od dubna spojí Prahu a Zadar. Dobré trendy potvrzují i stále se zvyšující prodeje v režimu first minute, které meziročně zintenzivňují.“

„Češi začínají stále více jezdit už v předsezóně (duben, květen a červen), a též po sezóně (září a říjen), kdy mohou získat za své peníze mnohem vyšší hodnotu a kdy je počasí stále vhodné pro všechny outdoorové aktivity. Výhodou je též fakt, že na dálnicích tehdy již nebývají zácpy, destinace nebývají přeplněné a hostitelé se turistům mohou více a lépe věnovat než uprostřed sezóny, v červenci a srpnu.“

Letecky do Chorvatska

Proč neletět dvě hodiny namísto jízdy po dobu 14–16 hodin?

Existuje spousta letů, které můžete využít pro „city breaks“ a jiné kratší dovolené, a nyní již navíc za přijatelné ceny. Patnáct procent turistů volí leteckou dopravu do Chorvatska, zatímco 65 procent přijíždí auty. V loňském roce z letiště v Praze do chorvatských letišť Split a Dubrovnik vycestovalo 62.839 cestujících letadlem. Bylo to jen o něco méně než počet cestujících do Španělska (36.739) nebo Itálie (77.715). Předpokládá se, že letecký provoz v následujících letech poroste.

Chorvatsko Bol ostrov Brač

Do Chorvatska dorazily další dvě Michelinské hvězdy
Restaurace Noel (Záhřeb) a Draga di Lovrana (Lovran) nově získaly prestižní michelinskou hvězdu. Toto ocenění pak i letos úspěšně obhájily restaurace Pelegrini (Šibenik), 360º (Dubrovník) a Monte (Rovinj). Označením Bib Gourmand se v Chorvatsku nyní pyšní celkem osm restaurací, což je dvojnásobek oproti loňskému roku. Označení MICHELIN Plate letos nese celkem 50 restaurací. Jde o výsledek tajných návštěv chorvatských restaurací profesionálními inspektory MICHELIN. Seznam pro Chorvatsko je zveřejněn na internetových stránkách společnosti MICHELIN, nejvýznamnějšího průvodce světem restaurací.

ČTĚTĚ:   Medulin – ideální pro astmatiky a lidi s nemocemi plic

Chorvatský cestovní ruch v roce 2018 v číslech 
V roce 2018 Chorvatsko zaznamenalo další výrazný růst příjezdů a přenocování turistů. Ve srovnání s předchozím rokem se příjezdy zvýšily o 6,6 procent na celkových 19,7 milionů, zatímco počet přenocování se zvýšil o 3,9 procent na celkových 106 milionů.
V roce 2018 činil podíl zahraničních turistů na celkových příjezdech 88,7 procent. Současně byl podíl zahraničních přenocování na celkových přenocováních 87,9 procent. Obecně lze říci, že vyšší tempo růstu příjezdů ve srovnání s přenocováními naznačuje další postupný trend poklesu průměrné délky pobytu hostů v destinacích (kombinace kratších dovolených a vyšší mobility v důsledku návštěvy řady různých destinací během jedné dovolené). Pokud vezmeme v úvahu trhy a jejich podíl na celkovém obratu přenocování turistů, stále pozorujeme „tradiční dominanci“ Německa, které má v Chorvatsku 20% podíl na celkovém počtu přenocování, za ním následuje Slovinsko s 10 procenty, Rakousko se sedmi procenty, Polsko se šesti procenty, Česká republika s pěti procenty a Slovensko se třemi procenty.

Chorvatsko Sakarun Dugi otok

Chorvatsko bylo v roce 2018 vyhlášeno nejlepší destinací pro obchodní turistiku 
Chorvatsko bylo vyhlášeno britským časopisem Business Destinations nejlepší destinací pro obchodní cestovní ruch v roce 2018. Chorvatské turistické sdružení získalo toto oceněnív kategorii „Evropa“, v rámci níž byly též uděleny ceny nejlepším hotelům, letištím, leteckým společnostem, zařízením a službám, které jsou součástí špičkové nabídky v tomto odvětví cestovního ruchu.
„Toto ocenění je pro nás o to důležitější, že nominaci a výběr vítězů provádí redakční rada časopisu spolu s četnými čtenáři a uživateli obchodních služeb po celém světě“. 

Čeští turisté v Chorvatsku v roce 2018 
V průběhu roku 2018 z České republiky přijelo 799,678 turistů, což představuje nárůst příjezdů o 1,55 procent. Turisté uskutečnili 5,489,607 přenocování, což představuje nárůst o 1,09 procent. Česká republika je s podílem 5,18 procent na pátém místě v počtu přenocování. Průměrná doba pobytu je 6,8 dne.

Chorvatsko Mandre ostrov Pag

Chorvatsko coby destinace číslo jedna na českém trhu 
Chorvatsko není jen „slunečná a mořská“ destinace. Nemusí být destinací jen pro vrcholnou sezónu. Naším cílem je ukázat krásy i jiných částí naší země. Proč například nenavštívit Rijeku nebo Záhřeb? Záhřeb byl loni osmým nejnavštěvovanějším místem v Chorvatsku a navštívilo ho 11.257 Čechů. Celkově nejnavštěvovanější destinace v Chorvatsku v roce 2018 jsou: Dubrovník, Rovinj, Poreč, Medulin, Umag a Split.

ČTĚTĚ:   Krize v Chorvatsku

Seznam Top 10 míst pro Čechy v roce 2018 (dle přenocování): 
Baška Voda, Gradac, Biograd na Moru, Omiš, Umag (5% nárůst), Medulin (11% nárůst), Živogošće, Crikvenica (14% nárůst) a Vodice.

Nové objevy pro české turisty v roce 2019

 • Třetí rok po sobě byl Záhřeb vyhlášen nejlepší evropskou vánoční destinací!
 • Existuje spousta dalších míst, které čekají, až je čeští turisté objeví, jako Slavonie ve východní části Chorvatska nebo vnitrozemí Istrie. Máme mnohem víc, než jen pláže.
 • Silný potenciál má zdravotní turistika, kongresová turistika, námořní turistika, kultura či gastronomie, která je na vzestupu.
 • V loňském roce jsme dostali první hvězdu Michelin a další následovaly.
 • Nezapomeňte na aktivní turistiku! Češi jsou nadšenými cyklisty – a naše cyklistická infrastruktura je velmi působivá!
 • Češi již objevili některá nová oblíbená místa v Chorvatsku. V loňském roce zaznamenala Rijeka 97% růst, Pirovac 50%, Krapina v Zagorje 47% růst, Karlobag 44% růst a Vir 28% růst.

Češi dle různých segmentů v Chorvatsku

 • Většina českých turistů si vybírá pobyt v apartmánech (55 procent), zatímco 17 procent si vybírá hotely, 15 procent kempy a 4 procenta volí pobyt na lodi.
 • Z celkového počtu jich 66 procent zařizuje dovolenou individuálně a 34 procent prostřednictvím CK.
 • V loňském roce jsme zaznamenali růst v segmentu 40–50 let a 60+ let, zatímco v segmentu 20–40 let byl patrný mírný pokles.

Námořní plavba 
Během roku 2018 realizovalo 32.763 lodí z České republiky 218.404 přenocování, což představuje 4 procenta z celkového počtu 800 tisíc českých turistů v Chorvatsku. To dokládá skutečnost, že Češi jsou velkými milovníky aktivního cestovního ruchu a vodních sportů a mají vztah k přírodě, který souvisí s jejich oblibou pobytů v kempech.


levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Chorvatsko v roce 2019 bude znovu číslo jedna pro České turisty
4.7 (93.33%) 3 hlas[ů]

3 Responses to Chorvatsko v roce 2019 bude znovu číslo jedna pro České turisty

 1. Petr Huplík

  My už tu pro jistotu. Raději jsme

 2. Jaroslav Čepeš

  Už to také počítáme cca za 32 na 150

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2019, Kategorie : Aktuality z Chorvatska