Chorvatsko budoucnosti: co nás čeká se změnou klimatu?


ubytování Chorvatsko

Planeta se mění a s ní i lidé a jejich chování. Co může čekat Chorvatsko v budoucnosti, kdy už se nebude moci opřít o jistotu, kterou představuje slunečná obloha a příjemné letní teploty?

Počasí je nestálé. V dubnu mohou být 30 stupňová vedra, v sezóně může místo slunce přijít chladný deštivý týden. I tímto způsobem je turismus v jedné z nejnavštěvovanějších letních destinací Evropy ohrožen. Počasí se zbláznilo nejen v Čechách, ale i v Chorvatsku. Nedávno tam například bojovali se silnými bouřkami, které vůbec pro toto období nejsou běžné. Záruka dobrého počasí zkrátka nevypadá už tak jistě. Ještě 15 let zpátky tu běžně panovaly 4 roční období. V posledních letech tu velmi častěji přechází zima rovnou do horkého léta.

Přímořská letoviska jsou na počasí závislá

V Dubrovníku nebo ve Splitu je spousta možností, co se dá podnikat, když prší. Existuje ale nespočet přímořských letovisek, která nabízí jen slunce a pláže, a tak by pro ně zásadní změna podnebí mohla mít fatální důsledky. Pobřeží Jaderského moře je proslulé výborným počasím a 20 % chorvatského HDP se spoléhá právě na něj a na čisté moře. Ale co když nás skutečně čeká změna klimatu a ony idylické teploty a slunce nad hlavou by se měly změnit?

Plán B chorvatského turismu

Má chorvatský turismus vůbec nějaký záložní plán? Má pro turisty nějakou alternativní nabídku ve svém vnitrozemí, když nebude možné trávit dny na plážích jako doposud? Podle strategií a reklamních sloganů ano. Ale zatím jen teoreticky. Prakticky je to tak, že se dozvídáme o perfektním víně, přesto v Dalmácii neexistuje pořádná vinná stezka. Země se objevila v seriálu Hra o trůny, ale tím to zhaslo. Povídá se, že má Chorvatsko výtečnou kuchyni, ale s gurmánskými destinacemi jako je Francie nebo Itálie, se nemůže srovnávat. Na čem tedy může stavět pevné základy v případě, že klimatické změny naruší jeho nejcennější klenot, pohádkové počasí? Může se zaměřit na tuzemský cestovní ruch, na léčebnou a sportovní turistiku, nabídnout zázemí pro digitální nomády nebo vytěžit co nejvíc z Tesly.

ČTĚTĚ:   Red Bull propaguje chorvatskou cykloturistiku. Tahle místa jsou nejlepší!

Léčebná turistika

Léčebná turistika je jednou z těch, u kterých se předpokládá, že bude na vzestupu a Chorvatsko by toho mělo využít. Odborníci se shodují na tom, že právě Chorvatsko má potenciál být mezi top 10 destinacemi lékařské turistiky na světě. Najdete tu špičkové lékařské kliniky, které by mohly přitáhnout movité turisty, kteří by tu trávili dobu na svou rekonvalescenci.

Digitální nomádi

Digitalizace je už naší součástí a rozhodně se nezastaví. Naopak, budou přibývat digitální nomádi pracující na dálku. Do Chorvatska už nyní přicházejí v různých ročních obdobích, vydělávají peníze v digitálním světě a utrácí je tam, kde zrovna jsou. Například Split je známý jako digitální nomádská destinace. Odhaduje se, že v roce 2035 bude na dálku pracovat miliarda digitálních nomádů. Kdyby Chorvatsko přilákalo pouhé 2 procenta z nich, tedy 20 milionů, bylo by to více, než počet turistů, kteří sem každoročně míří.

Tesla

Chorvatsko je rodnou zemí Tesly, což je fakt, ze kterého by tato země mohla hodně těžit. A to právě v této době, kdy jsou elektromobily na vzestupu. Mohl by se tu vytvořit chrám, který by byl oslavou nových technologií. Vznikly by nové eventy, například každoročně konané závody elektromobilů nebo veletrhy a přehlídky nových technologií. Bezesporu by to přilákalo většinu majitelů elektromobilů a všichni by měli důvod tuto zemi, kde se génius jménem Tesla narodil, navštívit.

Zaměření na sport, kuchyni a víno

Chorvatsko je masově navštěvováno také kvůli skvělým podmínkám pro jachting, plavby na moři a vodním sportům. Mělo by však mít něco v záloze, něco mimo moře. Cyklostezky jsou fajn, turistické stezky po národních parcích také. Chybí tu ale něco, co by přilákalo bohatší klientelu. Chorvatsko by mohlo například nabídnout více profesionálních golfových hřišť, ještě více se zaměřit na zdraví životní styl. Ruku v ruce s tím jde i zdravá kuchyně a lahodné víno, jehož prodej by zvýšil systém nových vinných stezek.

ČTĚTĚ:   Víkendové koupání v Chorvatsku

Chorvatsko má skvělý potenciál projít změnou klimatu se vztyčenou hlavou. Uvidíme, jak si s tím nakonec poradí.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2024, Kategorie : Chorvatsko