Cykloturistika v Chorvatsku – kola, trasy, půjčovny


ubytování Chorvatsko

Dnes spousta lidí nejezdí do ciziny jen k tomu, aby si lehli na pláž a opalovali se a koupali se v moři. Mnohého totiž tahle pasivita straší, proto vyhledávají aktivní dovolenou, takže přichází na řadu pěší turistika, ale zejména cykloturistika. A je na ni Chorvatsko připravené?

Do Chorvatska s koly nebo bez kol?

To je skutečně základní otázka, ale řešení není jen jedno. Pro ty, kteří věří vlastním strojům, je hlavní, jak svá kola dostat na tak dlouhou vzdálenost. Zde se vyplatí jet do Chorvatska po vlastní ose, což tedy vyžaduje mít buď větší automobil nebo zařízení pro kola zavěšená na vnějšku automobilu či postavená na jeho střeše. U těch to je asi jednoduché a je s tím naprostá spokojenost. Na druhou stranu do Chorvatska se jezdí i s cestovkami autobusy, kde se lze předem domluvit a kolo si vzít jako spoluzavazadlo. Pro případ cestování letadlem to samozřejmě možné není, zde je potřeba se spolehnout na místní půjčovny.

Půjčovny kol

Ve všech významnějších turistických centrech, někde i v oblastech mimo hlavní cesty, se najdou půjčovny kol. Ty najdeme nejen v obcích a městech, ale i v kempech i hotelích. Nelze také opomenout, že půjčovny kol jsou i na větších ostrovech, kde pro menší provoz na silnicích je právě cykloturistika velmi příjemná.

cykloturistika Chorvatsko

Samozřejmě nelze na tomto místě všechny půjčovny jmenovat, ale můžeme například zmínit Bašku, Makarskou, Povljanu, ostrov Mljet a mnoho dalších. Je možno se předem informovat, ale vcelku se dá říci, že půjčovny jsou všude. Druhá věc je vybavení, taky nepočítejte se supermoderními koly, spíše jde o tradiční klasiku.

Obdobně je to s půjčovným za kole, kde se ceny mění lokalita od lokality a také podle typu kola, takže i to si lze předem zjistit.

ČTĚTĚ:   Dějinami protkaný Kaptol

Klimatické podmínky

Teplo může být samozřejmě i u nás, v Chorvatsku s tím ale počítejte s určitostí. Proto se nedoporučuje cykloturistika, obzvláště fyzicky náročnější, v hlavní sezoně. Jednak je všude mnoho lidí a pak je potřeba sebou brát mnoho pití. Také se doporučuje mít sebou pumpičku, náhradní duši, případně lepení atd.

Problémem pro cyklisty mohou být značné výškové rozdíly, protože pobřeží je na nule a vyšší body v okolí mohou mít i přes 1000 metrů převýšení.

Problém s auty?

Všeobecně platí, že naprostá většina místních řidičů je ohleduplná, protože jako cyklisté tu budete poměrně vzácní. Klientela ze západních zemí, jako je Německo či Velká Británie, patří spíše k těm, kteří přes den leží na pláži a večer koukají, kde jsou diskotéky či hospody. Jinak většinou Italové bývají příjemní, protože vám budou fandit, zvláště při jízdě do kopce.

cyklistika v Chorvatsku

Značení tras

Určitě než vyrazíte na některou náročnější cestu,měli byste mít mapu,podle které se dá skutečně cestovat. Tady se nenechte překvapit, že ne všechny cesty jsou asfaltované nebo po polních a lesních cestách jako u nás. V Chorvatsku jsou značené trasy vedeny i po polních kamenitých cestičkách mezi poli a políčky a lesy.

ubytování Split
Levné apartmány ve Splitu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2015, Kategorie : Magazín