Chorvatsko zpomalí výstavbu dálnic


ubytování Chorvatsko

Chorvatská vláda dne 3. 12. 2009 schválila Program výstavby a údržby veřejných cest na léta 2009 až 2012, který sice není tak dramaticky úsporný, jak se ještě před několika týdny očekávalo, vyplývá z něj ale jasně, že doba prudkého rozvoje chorvatské silniční a dálniční sítě pro nejbližší léta skončila.

Celkem se bude v příštích třech letech investovat na novou výstavbu veřejných cest pouhých 7,7 mld. HRK, což je stejná částka, jaká byla proinvestována jen v tomto roce, a zároveň je to třikrát méně, než částka, proinvestovaná v letech 2004 až 2008. Nejvíce na drastické škrty doplatí HAC (Chorvatské dálnice), které by do roku 2012 měly podle Programu dokončit pouhých 20 km již rozestavěných úseků (Jakuševec–Velika Gorica u Záhřebu a Ravče–Vrgorec ve směru na Dubrovník). Všechny ostatní úseky by tedy měly být dokončeny až po roce 2012.

Společnost Autocesta Rijeka–Zagreb dokončí dva sjezdy, které je potřeba dostavět poté, co byla dokončena dálnice Rijeka–Zagreb v plném profilu. Společnost Bina Istra, by dle plánu měla dokončit do roku 2012 výstavbu tzv. Istarského ypsilonu.

Most na poloostrov Pelješac by měl být hotov v roce 2015, v příštích třech letech se na něm bude ale pracovat minimálně. Pro období 2009–2012 je na stavbu vyčleněno pouhých 443 mil. HRK, přičemž celková výše investice by měla dosáhnout částky 1,9 mld. HRK. do této částky ale nejsou zahrnuty přístupové cesty, s jejichž výstavbou ani Program prozatím nepočítá.

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Novinky pro turisty na ostrově Rab
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska