Letní dovolená, pokud jí trávíte v cizí zemi, obvykle nabízí poznání jak místa, kde se nacházíte, zvyků, kultury i cizího jazyka. V každé zemi se mluví úředním jazykem. U nás je to čeština, ale u našich sousedů se můžeme setkávat se slovenštinou, němčinou či polštinou.
I v letních měsících se vám dostane základů cizího jazyka, jelikož ty nejznámější slovíčka, která v dané zemi pochytíte, ve vás zůstanou. Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Pak byste určitě něco málo o chorvatštině měli vědět.
Jihoslovanský jazyk
Chorvatština je jihoslovanský jazyk chorvatských obyvatel a to zejména v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a v početných komunitách, které se v zahraničí vyskytují. Je to spolu se srbštinou, slovinštinou a bosenštinou jeden z několika jazyků západní větvě jihoslovanského jazyka. Rozvoj chorvatštiny byl ovlivněný jinými cizími jazyky, například italštinou, srbštinou, němčinou či maďarštinou. Roku 1850 podepsali chorvatští jazykovědci společně se srbskými jazykovědci vídeňskou jazykovou dohodu. Na jejím základě měl vzniknout jeden jazyk pro Srby a pro Chorvaty. K realizaci této jazykové dohody však došlo až u politického sjednocení obou zemí, po první světové válce, v roce 1918.
Nářečí a úřední jazyk
Chorvatština je úředním jazykem Chorvatska a používá se také v masmédiích. Je to také jeden z oficiálních jazyků Bosny a Hercegoviny. Chorvatština má celou řadu podob. Má tři nářečí, čakavštinu, štokavštinu a kajkavštinu, tři reflexy staroslověnské hlásky, jať – jekavský, ikavský a ekavský. Každé z těchto uvedených nářečí se dělí na celou řadu dalších. Mezi jednotlivými dialekty panují obrovské rozdíly.
Základní chorvatská slovíčka:
Ahoj – Bok!
Dobrý den – Dobar dan
Dobrý večer – Dobar večer
Dobré ráno – Dobro jutro
Vítáme vás – Dobro došli
Jak se máš? – Kako ste?
Děkuji – Hvala!
Prosím (o něco) – Molim
Foto: Flickr (Matilda Diamant)
Levné apartmány v Trogiru
Apartmani Villa Antonio
apartmány
kapacita osob: 4-36
cena lůžka od: 12 Eur
k moři: 80 m
Dost dobrý