Zkušení turisté, kteří trávili dovolenou v Chorvatsku třeba i několikrát, vědí, že jednotkou měny v Chorvatsku je kuna. Chorvatskou měnu si můžete nakoupit již před cestou v českých bankách. Budeme mít jednak klid, jelikož vám odpadne hledání banky nebo směnárny hned po příjezdu do cíle vaší cesty, ale i z hlediska výhodnějšího kurzu. Kurz Chorvatské národní banky pro prodej kun za české koruny a eura je v současné době, to znamená na jaře 2018 takový, že 1 kuna, jejíž zkratka je HRK je zhruba 3,40 Kč. Jedno euro je nyní cca 7,45 kun. Podobný kurz se drží už několik let.
Pokud jde o mince a bankovky, které jsou v Chorvatsku v oběhu, tak je třeba nejprve říci, že 1 HRK se dělí na sto lipa. Kdo nezná chorvatskou měnu, měl by vědět, že se v Chorvatsku platí mincemi 5, 10, 20, 50 lip a bankovkami 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kun.
Pokud si nepovezete kuny z domova, pak je možnost nakoupit kuny na místě. Ovšem v hlavní sezóně nabízejí české banky výhodnější podmínky. Jednotlivé banky se liší pouze výší poplatku za výměnu, ovšem například Česká spořitelna prodává kuny i některou jinou cizí měnu bez poplatku.
V Chorvatsku můžete také směňovat českou korunu za kuny v mnoha bankách nebo směnárnách. Ovšem kurz je pro naše turisty o něco méně výhodný. Pokud chcete vyměnit peníze nedělejte to na promenádě malého turistického letoviska kde bude nejhorší kurz ale spíš v nedalekém městě.
Kromě toho máte další možnost, a sice vzít si sebou eura nebo jinou takzvaně tvrdou měnu, a tu pak podle potřeb měnit za kuny avšak měníte již dva krát tj. z korun na eura a pak z eur na kuny, takže opět o něco horší kurz (pokud již nemáte eura).
Celkově jestli se rozhodujete zda směnit peníze konkrétně v České spořitelně nebo až v Chorvatsku v Poštanske bance (odboba Spořitelny) tak za 1000 českých korun v Česke spořitelná vám dají 285 chorvatských kuna, zatímco pokud zajdete v Chorvatsku do Poštanske banky tak vám za vašich 1000 korun dají 290 kuna, takže je to hodně podobné.
Rovněž se vám vyplatí mít u sebe několik mincí v eurech pro případ placení mýtného či jiných poplatků, jelikož při každé směně budete platit poplatky. Při cestě do Chorvatska však mýtné doporučujeme platit platebními kartami, je to rychlejší protože pro placení kartami jsou zvlášť mýtné brány s menšími frontami a hlavně nemusíte nic měnit a sbírat mince.
Kdo má platební nebo kreditní kartu, může jejím prostřednictvím pohodlně a bez obav platit v obchodech, restauracích, hotelech i u benzínových pump. Tato místa bývají viditelně označena nálepkami s logem karet, které se zde přijímají. V Chorvatsku jsou především ve všech městech a větších letoviscích k dispozici i bankomaty k výběru hotovosti, jen si zkontrolujte kolik si vaše česká banka bere poplatek za výběr ze zahraničního bankomatu.
Přečtěte si také pak jak se pohybují ceny v Chorvatsku nebo si prohlédněte letákové nabídky chorvatských supermarketů.
V Chorvatsku jsme byli v červenci, a bylo tam kráásně 🙂 penízky(kuny ) jsme si vyměnili ve směnárně v Liberci, sun online nebo něco takového. Lepší kurz jsme nenašli a paní s námi jednala ukázkově 🙂